RTÜK Başkanı Noyan’ın tehditlerini 10 gün sonra “anladı”!

RTÜK Başkanı Noyan’ın tehditlerini 10 gün sonra “anladı”!

Sevda Noyan’ın Ülke TV ekranlarından katliam çağrısı yapan açıklamaları için daha önce “büyütülecek bir şey yok” diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, aradan 10 gün geçtikten sonra anlamış olacak ki (!) bu sefer de “kabul edilemez, gereği yapılacaktır” dedi!

Çıkar ve mevki bağlarıyla tek adam rejiminin eteklerine kene gibi yapışan bürokratlardan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Ülke TV ekranlarından silahlanma ve katliam çağrısı yapan Sevda Noyan’ın sözlerine ilişkin daha birkaç gün önce “Ülke TV’de benim açımdan talihsiz diyebileceğim bir açıklama yapıldı. Komşuları ile ilgili bir söylemde bulundu” dedikten sonra Ülke TV ve Noyan’ın sözlerine pis bir sırıtış ve “‘Ayak’ az kalır bence, 4 ayaklarını denk alsınlar” gibi aşağılayıcı-saldırgan bir söylemle destek veren program sunucusu Esra Elönü’nün sözde özürlerini takdir ettikten sonra “Çok büyütülecek bir konu değil” demişti.

Noyan’ın ailesiyle birlikte silahlandığını, liste hazırladığını, ilk fırsatta o listedekileri öldüreceğini ve halkı da aynı yönde hazırlık yapmaya davet eden o sözlerine bir kurumun başkanı olarak filen destek veren, konunun gündeme geleceği ilk üst kurul toplantısına bahane yaratarak katılmayan Şahin bugün yeni bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Belli ki yükselen tepkilerden sonra birileri kulağına “dozunu kaçırdın” dedi ki bu seferki açıklamasına “Sevda Noya’ın Ülke TV’de yayınlanan programdaki söylemleri kamu vicdanını derinden yaralamıştır. O sözler hiçbirimiz açısından kabul edilemez. Kamu vicdanı hepimizin vicdanıdır” cümleleriyle başladı.

Arkasından Sevda Noyan gibilerinin açıktan ve lümpence yaptıkları tehditlerin özünde arkasında durduğunu ifade etmek istercesine “FETÖ ile mücadele hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak önceliğimizdir. FETÖ’ye karşı mücadelemize zarar verecek hiçbir tutuma göz yummamız mümkün değildir. Tabii ki 15 Temmuz’da yaşananları tekrar aklından geçirenler olursa hem devletimiz hem de milletimiz meşru şartlarda cevabını en güçlü şekilde verecektir. Bundan da kimsenin tereddütü olmamalıdır” kaydı koyduktan sonra açıklamasına devam eden Şahin, üstüne bir de RTÜK’ün sessizliğini ve kendisinin bir önceki açıklamaları eleştirenlere çatmayı da ihmal etmeyerek, şunları söyledi:

Noyan’ın sözleri RTÜK açısından kabul edilemezmiş!

 

Sevda Noyan’ın söylemleri RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayımlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır.

 

“Üzülerek ve ibretle görüyorum”

 

Olayın olduğu ilk günden itibaren bakış açımız budur. RTÜK sanki bunları mazur görüyormuş gibi önyargıyla propaganda yapanlara karşı “Kimsenin büyütmesine gerek yok gereği yapılır, alacağımız kararlarla darbe sevicileri sevindirmeyelim” mealinde konuşsam da halen bu süreci farklı noktalara çekmeye çalışanlar olduğunu üzelerek ve ibretle görüyorum.

 

‘Art niyetli propagandalar’!

 

Açıkçası art niyetli propaganları yürütenler konuları konuşmayı değil kurumları ve kişileri hedef almayı amaçlamaktadır. Anayasal bir kurum olan RTÜK, kendisine kanunlarla verilmiş görevler ve yetkiler çerçevesinde karar veren ve karar süreçleri sağlıklı işleyen bağımsız bir idari otoritedir.

Hangi görüşten olursa olsun sağduyu sahibi samimi vatandaşlarımız bu gerçeği bilmektedir.

 

“Gereği yapılacaktır”

 

Biz aziz milletimizden yana, tarafsız olarak değerlerimiz ve sorumluluk bilinciyle vazifemizi yapıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, daha önce pek çok örnekte olduğu gibi RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereği yapılacaktır.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar