Sadece bir sokakta 90 korona vakası olan İskitler’de sıfır önlem!

Sadece bir sokakta 90 korona vakası olan İskitler’de sıfır önlem!

Tek bir sokağında 90 korona vakasının bulunduğu Ankara İskitler’de bir kahvehane ve marketin kapatılması dışında herhangi bir önlem alınmadı!

Ankara’nın Altındağ ilçesi’nin İskitler Mahallesi’nde yoğun korona pozitif vakası olduğu belirtiliyor. Aldığımız bilgilere göre bir market ile kahvehane pozitif vakalar nedeniyle kapatılıp, sahipleri ve çalışanlar evlerine gönderildi. Ancak mahallede herhangi bir karantina uygulaması henüz başlatılmadı.

Bilgi aldığımız kişi, tek başına bir sokakta 90 pozitif vaka bulunduğunu, bu nedenle sadece market ve zaruri ihtiyaçlar için kısa süreliğine evden çıktıklarını, onun dışında evden çıkmamaya özen gösterdiklerini söyledi. Bu önlemi iradi olarak kendilerinin aldığını ifade etti. Ancak başka semt sakinlerinin sokağa çıktıklarını hatta çocukların bile zaman zaman sokakta oynadığını ifade etti.

Bu 90 pozitif vakanın durumu nedir? Hastaneye kaldırılan, yatırılan var mıdır? Yoksa hepsi evlerinde, çoluğunun çocuğunun içinde midir? Aileler içinde kaç kişiye daha virüs bulaşmıştır?” gibi soruların yanıtıysa yetkili kurum ve kişilerdedir.

Bu bölgenin de şaşırtıcı olmayacak biçimde (!) yoğunlukla en yoksul işçi ve emekçilerin yaşadığı bir bölge olduğunu söylemeyeyse gerek yok sanırız.

Devletin korona salgını konusundaki stratejisi belli olmasına rağmen sormadan edemiyor insan: Bu kadar yoğun pozitif vakanın olduğu bir yerde resmi yetkililerin sadece bir kahvehane ve marketi kapatıp, insanları evlerine göndermesi yeterli midir? Mesela yaygın test gibi önlemlerin alınması gerekmez mi?

Ankara’nın başka bölgelerinde de özellikle işçi- emekçi semlerinde yoğun pozitif vakalar olduğu bilinmektedir. Herhangi bir önlem ve tedbir alınmadığını söylemeyeyse gerek yok sanırız. “Maske, mesafe, hijyen” çağrıları yapmaktan başka bulaşıyı azaltmaya ya da sabitlemeye yönelik hiçbir önlem ve tedbir maalesef ki yok!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar