Sağlığımızla kumar oynuyor, aklımızla alay ediyorlar

Sağlığımızla kumar oynuyor, aklımızla alay ediyorlar

Salgın Anadolu’nun ücre köşelerine bile bunca yayılıp insanlar ölüm korkusuyla cebelleşirken Tayyip Erdoğan, “tedarik zincirleri aksamasın da…” diyerek önlemleri sıralıyor: “Hafta sonları saat 10.00 ila 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Okullar yıl sonuna kadar uzaktan eğitim ile devam edecek. Restoranlar sadece paket servis hizmeti verecek. AVM ve marketler 20.00’da kapanacak”

Halktan ve dünya kamuoyundan gerçek rakamları gizleme ustası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 16 Kasım’daki Bilim Danışma Kurulu toplantısı ardından, sağlıkçıların uzun süredir ısrarlı olduğu “somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin” hükümete önerilmesi kararı alındığını söylemişti. Erdoğan ise salgın Anadolu’nun ücre köşelerine bile bunca yayılıp insanlar ölüm korkusuyla cebelleşirken “tedarik zincirleri aksamasın da…” diyerek yeni önlemleri halkla dalga geçer gibi sıraladı:

“Hafta sonları saat 10.00 ila 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Okullar yıl sonuna kadar uzaktan eğitim ile devam edecek. Restoranlar sadece paket servis hizmeti verecek. AVM ve marketler 20.00’da kapanacak.” Özcesi, çarklar dönecek, işçi ve emekçiler ölecek ama sermayenin karları tıkır tıkır hesaplarına yatacak! Dünya üzerinde 500 bin Türkiye’de sözde 15 bin kişinin (hiçbir saygınlığı kalmayanların açıkladığı bu rakamların Türkiye söz konusu olunca 10’la çarpılması gerektiğini söylüyor sağlıkçılar) canını alan salgın sanki Türkiye’de saatler ve mekanlara, günler ve hafta sonlarına, yaş gruplarına iş görüyor. Halkın aklıyla dalga geçiyorlar!..

Bu gelişmeler üzerine konuşan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı hükümete kapanma kararının sokağa çıkma yasağına dönüşmeden 3-4 hafta süresince ve bu süre içinde mağdur olan çalışanlar ve esnafı maddi destekte bulunarak uygulanması çağrısında bulundu

Lokanta, kahvehane, sinema, konser, spor salonu, ibadethane gibi topluca bulunulan mekanlar dışında seyahat kısıtlamasını da kapsayabileceği haberleri alınırken, açıklamanın ya bugün Bakanlar Kurulu ardından ya da 19 Kasım Perşembe günü yapılabileceği öğrenildi. 19 Kasım, Merkez Bankasının yeni faiz oranını açıklayacağı beklentisi bakımından ekonomi için ayrı bir önem taşıyor.

İşte Tabipler Birliğinin önerileri

YetkinReport’a açıklamalar yapan Fincancı şunları söyledi:
• “Bir süredir daha sıkı önlemler alınması gereği çağrısında bulunuyoruz. Açıklanan rakamların gerçek rakamları yansıtmadığı kuşkumuzu dile getiriyoruz. Bulaşma hızı çok yükseldi. Sadece İstanbul’da, büyük şehirler de değil… On bin nüfuslu bir İç Anadolu kasabasından günde 50 vaka bilgisi alıyoruz. (“Doğru olmaz” diyerek ismini vermedi.) Gecikmeli de olsa yeni önlemler alınması yerinde olur. Önlemlerin etkili olabilmesi içinse bazı koşullar gerekiyor.
• “Öncelikle zorunlu üretim ve çalışma gerektirenler dışında iş yerlerinin en az 3-4 hafta kapanması gerekiyor. Bilimsel çalışmalara göre 2 hafta kapanmanın bulaşma hızını yüzde 22, 4 haftanın yüzde 38 düşürdüğü görülüyor. Tabii esnafın, çalışanların ve sosyal güvencesi olmayanların açlığa mahkûm edilmemesi için maddi destek verilmesi gerekiyor; Batıda örnekleri var. Maske masrafı bile ailelere yük oluyor.
• “Şehirlerarası yolculuk kısıtlaması mutlaka gerekiyor. Çalışmalar 2 haftalık kısıtlamanın bulaşmayı yüzde 24, 4 haftalık kısıtlamanın ise yüzde 42 azalttığını gösteriyor.

Sokağa çıkma yasağına dönüşmemeli

Tabipler Birliği Başkanı Fincancı kapanma ve toplumsal hareketliliğin kısıtlanmasının maske ve el temizliği kadar gerekli olduğunu ancak bunun sokağa çıkma yasağına dönüşmemesi gerektiğini söylüyor:
• “Özellikle eşitsizlikler açısından, işçi sınıfının, yoksul kesimin yaşadığı mahallelerde insanlar nispeten küçük evlerde çok kişi bir arada yaşıyorlar. Bu bulaşmayı artıran bir etken. Oysa mahallelerindeki parklara, yeşil alanlara gidip sosyal mesafe içinde gidip yürüyüş yapabilmeleri sağlık bakımından daha önemli.
• “Bir başka konu da küçük evlerde uzun süre kalabalık nüfusla kapalı kalmanın getirdiği kadına ve çocuğa şiddet ve cinsel suçlarda artış… Bu nedenle toplumsal hareketliliği kısıtlarken, bireysel hareketliliği denetim altında serbest bırakmakta yarar var. Bu 65 yaş üstü bakımından da önemli.
• “Ancak zorunlu işyerleri dışında, toplu bulunulan mekanlara esnaf ve çalışanı mağdur etmeden 3-4 hafta kapanma ve şehirlerarası seyahatin kısıtlanması yaptırımları elzem görünüyor. Yakında hastaneler ve sağlık çalışanları hasta yükünü taşıyamaz duruma gelmemeli. Özellikle kış aylarına giriyorken.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar