Sağlık emekçileri Kuğulu Park’ta buluştu

Sağlık emekçileri Kuğulu Park’ta buluştu

TTB ve SES’in düzenlediği eylemde sağlık emekçileri “sakıncalı hekim” yasasının geri çekilmesini istedi

Türk Tabipleri Birliği ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Ankara Kuğulu Park’ta “Eğitim ve çalışma hakkımız engellenemez!” şiarı ile eylem gerçekleştirdi. Sağlık emekçileri, ihraç edilen hekimlerin çalışmasını engelleyen yasa tasarısının geri çekilmesini istedi.

Eyleme, CHP ve HDP milletvekilleri, KESK, Türk Diş Hekimleri Birliği, TMMOB ve çeşitli emek dostu kurumlar katıldı.

Eylemde konuşan TTB Başkanı Sinan Adıyaman, yıllardır sağlıkta şiddeti önleyecek bir yasa tasarısı beklerken karşılarında 44 maddelik bir torba yasa bulduklarını ifade ederek yalnızca bir maddede sağlıkta şiddet sorununa değinildiğini söyledi.

Adıyaman, OHAL’in kaldırılmasının ardından KHK ile ihraç edilen veya güvenlik soruşturması nedeniyle mesleklerini yapmaları ve eğitim hakları engellenen hekimlerin mesleklerine dönmelerini bekledikleri esnada torba yasadaki 5. Madde ile karşılaştıklarını dile getirdi. Bu maddenin çok can yakıcı bir madde olduğunu ifade eden Adıyaman, “Biz demokratikleşme beklerken, eğitim ve çalışma hakları elinden alınan arkadaşlarımızın dönmelerini beklerken daha zalim bir tasarıyla karşılaştık” diye konuştu. Adıyaman, hekimleri açlıkla terbiye etmeyi hedefleyen yasa tasarısı çekilene kadar her türlü haklarını kullanacaklarını ifade etti.

SES Genel Başkanı Gönül Erden, ülkenin dört bir yanından gelen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin kendilerine yaşatılmaya çalışılan hukuksuzluğa karşı bir arada olduklarını vurgulayarak tepkilerini dile getirdiklerini söyledi. 30 Ekim günü 6 AKP’li milletvekili tarafından “müjde” denilerek Meclis’e getirilen torba yasanın sağlık ve sosyal hizmet emekçileri açısından müjde anlamına gelmediğini belirten Erden, “Ama biz müjdeyi de torba yasaları da çok iyi bildiğimiz için ne çıkacağını tahmin ediyorduk. Torbadan sağlık emekçilerine yeni saldırı yasaları çıktı, çalışma hakkımıza yasak, eğitim hakkımıza engel çıktı” dedi.

Erden, darbe girişiminin ardından KHK’ler ile onbinlerce sağlık ve sosyal hizmet emekçisinin işinden atıldığını belirterek bugün gelinen noktada ise kendilerine açlığın ve ölümün dayatıldığını dile getirdi. Hazırlanan tasarının Anayasa’ya, sosyal devlet uygulamalarına ve insan haklarına aykırı bir düzenleme olduğunun altını çizen Erden, “Komisyondan hukuksuzca geçirdiniz ama Meclis’te bu hatanızdan vazgeçin diyoruz. Bu yasa meclisten geri çekilinceye kadar bütün sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Yaşamak ve yaşatmak için and içmiş bir mesleğin mensupları olarak kararlılıkla bu mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar