Sağlık emekçilerine ‘belirtiler sürse de çalış’ buyruğu!

Sağlık emekçilerine ‘belirtiler sürse de çalış’ buyruğu!

Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimi koronavirüse yakalanan, 10 gün izole edilen ancak başta tat ve koku kaybı olmak üzere hastalık belirtileri süren sağlık emekçilerinin işlerine dönmeleri istendi.

Koronavirüs salgınında sağlık emekçilerine dayatılan kölelik uygulamalarının ardı arkası gelmiyor. Daha önce hemen pek çok hastanede fiilen uygulanan bu dayatmalar, Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği tarafından resmi bir uygulamaya dönüştürüldü. Başhekimlik yazdığı yazıda koronavirüse yakalanan, 10 gün izole edilen ancak başta tat ve koku kaybı olmak üzere hastalık belirtileri süren sağlık emekçilerinin yeniden test yaptırmadan işlerine dönmeleri istedi. Ek olarak çalıştığı bölümde enfekte olan arkadaşları ya da hastalarla temas edenlerin ise test yaptırmadan maskeyle işlerine devam etmelerini buyurdu.

Emekçilere kurbanlık koyun muamelesi yapılmasını resmileştiren yazıda, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda hazırladığı rehber hatırlatılarak, “PCR testi pozitif çıkan çalışanlarımız PCR testi yapıldıktan 10 gün sonra maskeyle çalışmaya devam edeceklerdir” denildi. Yazıda, “Kişilerde tat, koku, duyu kaybı ve öksürük semptomlarının olması, çalışmaya ve izolasyonun sonlandırılmasına engel değildir. Maske ile çalışmaya devam edeceklerdir” ifadeleri yer aldı.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ imzalı yazıda, “Çalışanın kendi servisinde çalışan mesai arkadaşı veya tedavi ettiği hastaların pozitif çıkmış olması veya pozitif hasta ile temaslı olması test yapılmasını gerektirmez. Semptom olmadıkça maske ile çalışmaya devam etmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yaşamını yitiren Akbaş da zorla çalıştı
Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’ndan (SES) yapılan açıklamada ise üniversite yönetimine tepki gösterilerek, “Hastalığının 10’uncu gününde zorla işe başlatılan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Ahmet Akbaş’ın ölümü hafızalarımızda bu kadar tazeyken sağlık emekçilerini bile bile ölüme göndermek, sağlık emekçilerini hastalığın kaynağı haline getirmek suçtur. Bu suça ortak olmayalım” dendi.

‘Utanç belgesi’
SES Genel Sekreteri Pınar İçel ise yaptığı açıklamada, “Üniversite hastanesi tarafından sağlık çalışanlarına gönderilmiş olan belgede çalışanın semptomları devam etse de hatta pozitif kişilerle teması olsa bile çalışmaya devam etmek zorunda oldukları söylenmektedir. Bu yazı, Sağlık çalışanlarının sağlığının önemsenmediği gibi bulaşın kaynağı haline getirilmeleri anlamına da gelmektedir” dedi.

Yazının bilimsel gerçeklerle örtüşmediğini kaydeden İçel, “Akılla, bilimle hatta vicdanla açıklanamayacak olan bu belge, sağlık çalışanlarına yönelik idarecilerin düşmanca, hayatını önemsemeyen tutumunu ortaya koymakta olup dokuz aydır aralıksız salgınla mücadele eden bizler açısından utanç belgesi niteliğindedir” diye konuştu.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar