Sağlık merkezine gitmeleri engellenen ODTÜ işçileri iş bıraktı

Sağlık merkezine gitmeleri engellenen ODTÜ işçileri iş bıraktı

Tez Koop-İş’te örgütlü 257 ODTÜ işçisi, kampüste bulunan sağlık merkezinden yararlanmalarının engellenmesine karşı bir günlük iş bırakma eylemi yaptı

ODTÜ’nün kötü ünlü rektörü Verşan Kök bu sefer de işçilere yönelik ayrımcı-onur kırıcı bir kararla gündemde. Kök, Tez Koop-İş’e üye olan 257 ODTÜ işçisinin, yıllardır sağlık hizmetinden yararlandıkları sağlık merkezine gitmelerini engelledi! ODTÜ Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı, tedavilerinin üniversite içerisinde bulunan sağlık tesisinde yapılamayacağını bildirdiği 257 işçiyi çevre yerleşkelerde bulunan sağlık tesislerine yönlendirdi.

Öğrenci ve memurların yararlandığı sağlık merkezinden işçilerin yararlanmasının engellenmesi sadece onur kırıcı değil, aynı zamanda sağlık hakkının gaspı anlamına da geliyor. Çünkü bu merkezden yararlanamayan işçilerin işyerinde yaşayacakları herhangi bir rahatsızlıkta ya da genel olarak sağlık hizmeti almak durumunda kalacakları herhangi bir anda izin başta olmak üzere bir sürü prosedürle uğraşması gerekiyor.

İşçiler ve örgütlü oldukları Tez Koop-İş, toplu sözleşme dönemindeki görüşmelerde işçilerin sağlık merkezinden yararlanmalarının kabul edildiğini, fakat buna rağmen alınan karara uyulmadığını, gerekçe olarak da “çok kalabalık oluyor” denildiğini belirterek, bu tutumun kabul edilemez olduğunu ifade ediyorlar.

Sağlık hakkının gaspı anlamına gelen bu onur kırıcı tutuma karşı bugün bir günlük iş bırakma eylemi yapan ODTÜ işçileri, Rektörlük binası önünde toplanarak sağlık merkezine yürüdü.

Rektörlük önüne toplanan işçiler sık sık “İşçiler burada rektör nerede!” sloganları attı. Rektörlük merdivenlerine çıkmak isteyen işçiler, kapının kilitlendiğini görünce bir süre bina önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. İşçiler rektörlükten sağlık merkezi önüne yürüdü.

‘Mutabakata varıldı, gereğinin yerine getirilmesini istiyoruz!’

Sağlık merkezi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Tez-Koop-İş Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Mustafa Barın, daha önce ODTÜ Genel Sekreteri ve rektörlükle yapılan toplantıda anlaşma sağladıklarını söyledi. Anlaşmada herkesin işyeri hekimine gideceğinin kararlaştırıldığını aktaran Barın, toplu sözleşme süreci bittiğinde ODTÜ Rektörlüğü ile bu hususta anlaşmaya varıldığını dile getirdi. Fakat ODTÜ yöneticilerinin bir kurumu temsil ettiğinin farkında olmadığını söyleyen Barın, “Mutabakata varıldıktan sonra gereğinin yerine getirilmesi gerekir” dedi. Barın, yaptıkları iş bırakma eyleminin etkisinin ODTÜ’nün her alanında kendisini göstereceğini söyledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar