Sakarya Valisi’nin ‘denetim eksikliği yok” demesinin anlamını biliyoruz

Sakarya Valisi’nin ‘denetim eksikliği yok” demesinin anlamını biliyoruz

Soma’yı bilmesek, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasındaki işçi katliamına ilişkin “denetim eksikliği yok” açıklamasına inanacağız!

Soma Katliamı’nı, Torunlar’ı ya da diğer iş cinayetlerini bilmesek ve işyerlerindeki denetimlerin niteliğine ilişkin sayısız hikaye dinlemesek Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasındaki işçi katliamına ilişkin “denetim eksikliği yok” açıklamasına inanacağız. Soma’da müfettişlerin nasıl denetim yaptıklarını hatta orada örgütlü sarı sendikanın patronlarla kurduğu ahbap çavuş ilişkisiyle bu “mış gibi” denetimlerin altına nasıl imza attığını iyi biliyoruz. Orda da her şey kitabına uygundu. Fakat gerçekte o facia da göz göre göre gelmişti, denetim yapanlar da buna gözlerini kapatmıştı.

Aynı fabrika daha önce de patlamalarla gündeme gelmişti. 3 ayrı patlamada beş işçi hayatını kaybedip, 100’ünün de yaralanmış, yeniden açıldığında da “her şey mükemmel” propagandası yapılmıştı.

Fakat yaralı kurtulan işçilerden Kesiban Yolcu’nun “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” sözleri her şeyi özetliyor. Soğutma sisteminin olmadığı depoda biriken malların sındığı günler öncesinden farkedildiği halde uyarılar dışında hiçbir şey yapılmamıştı.

Yine afet uzmanı Dr. Kubilay Kaptan’ın Gazete Duvar’a anlatımlarında dile getirdiği gibi; fabrika sıradan bir konut gibi inşa edilmiş, üst yapıları tamamen yanıcı çelik kafeslerle yapılmış, depolama yerlerinde patlamayı önleyecek bir perde duvar bile oluşturulmamış, bunlara rağmen bu kadar riskli bir işin yapılacağı bu binaya ruhsat verilmişti. Son olarak 110 ton patlayıcı 33 derece gibi bir sıcaklıkta beklerken, işçiler de uyarılarda bulunurken hiçbir şey yapılmamıştı.

Kaptan’ın eksiklere ilişkin anlatımı ve son olarak ısınmanın olduğuna ilişkin uyarılar, Vali’nin “Denetim eksikliği yok, en son üçüncü ayda denetim yapıldı. İlgili birimlerimiz burada bütün denetimleri periyodik olarak ciddi şekilde yapıyor, buna devam edecekler. Herhangi bir kusur, ihmal varsa hem adli hem de idari soruşturmada zaten ortaya çıkacaktır ve gereği yapılacaktır.” açıklamasını anlamsızlaştırmaktadır.

Bu açıklamalarla katliamın üstünün perdelenmek istendiğini anlamak güç değil. En fazla Soma gibi birkaç gözaltı ve tutuklamayla asıl sorumlular bir kez daha aklanmış olur. O binaya ruhsat verenlerden, gerekli denetimleri sözümona yapanlara kadar uzayan bir listenin hesap vermesini sağlayacak tek şeyse apaçık ortada duran ihmallerin hesabının sorulmasıdır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar