Sakarya’da havai fişek fabrikasında patlama!

Sakarya’da havai fişek fabrikasında patlama!

150 işçinin çalıştığı Sakarya’daki Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında büyük bir patlama yaşandı, çok sayıda ölü ve yaralı işçinin olduğu düşünülüyor!

Denetimsizlik, alınmayan işçi sağlığı ve güvenliği önlemeleri son derece kritik işlerin yapıldığı fabrikalarda da hükmünü konuşturuyor. Daha önce de patlamaların yaşandığı Sakarya Hendek’teki Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda büyük bir patlama meydana geldi. 150-200 işçinin çalıştığı fabrikada çok sayıda ölü ve yaralı olduğu düşünülüyor! Bazı işçilerin kendi çabalarıyla yaralı olarak fabrika dışına çıktığı belirtiliyor. Patlamalar ve yangın devam ediyor. Göçük altından çıkarılan işçiler hastanelere kaldırılıyor. Valilik, kimyasal gaz ve radyasyon tehlikesi konusunda da uyardı!

Konu ile ilgili açıklama yapan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “İçeride 150 kadar işçi var. Ölü veya yaralı sayısı hakkında henüz bir bilgi yok. Ekiplerimiz seferber olmuş durumda. Bilgi almaya çalışıyoruz” dedi.

Aynı fabrikada 11 yılda meydana gelen 3 patlamada beş işçi hayatını kaybetmiş ve 100’e yakın işçi de yaralanmıştı…

İSİG Meclisi “Bu fabrika da yaşanan patlamalar, ölümler ve yaralanmalar belli. Fabrikanın süreç içinde adı ve mekanı değiştiriliyor ama sahibi aynı aile. Devlet bugüne kadar neden önlem almadı?” diye sordu. Ayrıca “Fabrikanın adı patlamalar sonrası sürekli değişiyor: Coşkunlar, Büyük Coşkunlar, Venüs Coşkunlar… En son fabrika Niğde ve Sivas’a taşınmış ve adı Yertaş Patlayıcı Maddeler olmuştu…” bilgisini paylaşarak durumun vahametini ortaya koydu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar