Sakarya’da Kürt tarım işçilerine ırkçı saldırı!

Sakarya’da Kürt tarım işçilerine ırkçı saldırı!

Fındık toplamak üzere Mardin’den Sakarya’ya gelen Kürt işçiler, hakarete karşı iş görmeme tutumu alınca köylüler ve patronun saldırısına uğradı, saldırı sırasında kendilerine “Burayı memleketiniz mi sandınız, burası bizim” denildi! İşçiler Mazıdağı’na geri dönüyor

Tek geçim kaynakları olan mevsimlik tarım işi için kilometrelerce yolu teperek gelen Kürt tarım işçileri bir kez daha ırkçı-gerici saldırının hedefi oldu. Mardin Mazıdağı’ndan Sakarya’da fındık toplamaya gelen fındık işçileri, patronları ve köylülerin saldırısına uğradı, işçiler memleketlerine geri dönmek üzere yola çıktılar.

İşçilerin MA’ya verdiği bilgiler; patron konumundaki kişinin işçilere hakaret etmesi ve Kürt işçilerin bu aşağılamaya iş bırakarak tutum almasının sindirilemediğini gösteriyor. Bu gerici hezeyanı en net şekilde özetleyense, küfre iş bırakarak yanıt veren işçilere, “Siz burayı memleketiniz mi sandınız?” denilmesi oluyor.

Hakaret etti

Saldırıya uğrayanlardan Barış Demir, olaydan önce işverenle aralarında bir sorun olmadığını dile getirerek, “Biz sabah çalışmak için bahçeye gittik. İşveren gelip, ‘köpek sürüsü’ diye laf söyledi. Bunun üzerine bahçeden çıktık” dedi.

‘Burası bizim memleketimiz’

Bahçeden çıktıkları için işveren tarafından “Siz burayı memleketiniz mi sandınız burası bizim” şeklinde tehdit edildiklerini aktaran Demir, “Bunun üzerine bize saldırdılar. 8 kişi 3 kişiye sopalarla saldırdı” şeklinde anlattı.

Saldırıdan sonra işçiler memleketlerine dönmek için yola çıktılar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar