Sakarya’daki ırkçı saldırıyla ilgili ifadeler her şeyi anlatıyor

Sakarya’daki ırkçı saldırıyla ilgili ifadeler her şeyi anlatıyor

Sakarya’da ırkçı saldırıya uğrayan Kürt işçiler Mardin’de avukatlar eşliğinde suç duyurusunda bulunarak ifade verdi, işçilerin ifadeleri saldırının boyutlarını olduğu kadar saldırganların sırtlarını nerelere dayadıklarını da ortaya koyuyor

Sakarya’nın Ortaköy ilçesine bağlı Sırt Mahallesi’nde saldırıya uğrayan Kürt işçilerin Mazıdağı İlçe Jandarma Komutanlığı’nda ifade işlemleri tamamlandı. Mardin Barosu, Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk Komisyonu avukatlarının hukuki desteği eşliğinde verilen ifadelerin ardından, Mardin Barosu binasında açıklama yapıldı.

‘Tanık sıfatıyla ifade almak istendi, itiraz ettik’

İHD’nin de katıldığı açıklamada konuşan Mardin Baro Başkanı İsmail Elik, işçilerin ağır hakaretlere maruz kalarak ve ölüm tehditleri karşısında Mardin’e geri dönmek zorunda kaldıklarını söyleyerek, üç kişinin ifadelerinin tanık sıfatıyla alındığını ve bu duruma itiraz üzerine mağdur olarak ifadelerinin alındığını atardı.

Irkçı saldırıların artışına dikkat çekerek, bu durumun süregelen cezasızlık politikasıyla, soruşturma yapılmadan olayların üstünün örtülmesiyle doğrudan ilişkili olduğunu vurguladı.

‘Valilik açıklamasının gerçeklikle ilgisi yok’

Sakarya Valiliği’nin yapmış olduğu açıklamanın gerçeklikle bir ilgisi olmadığını dile getiren Elik, “Olay sosyal medya ve basına tamamen yansıdığı gibidir. İşçiler 4 Eylül’de Sakarya’da saldırıya uğramışlardır. Mardin Barosu olarak bu hukuki sürecin tamamıyla takipçisi olacağız. Sadece Mardin’de, Mardin Savcılığında, Jandarma karakollarında değil, Sakarya’da yapılacak soruşturmada ve kovuşturmada Mardin Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve İnsan Hakları Komisyonu ve yönetimi ile orada hazır bulunacak, arkadaşlarımızla vatandaşlarımızın hukukunu korumak için, mağduriyetlerini gidermek için elimizden gelen bütün hukuki desteği vereceğiz” diye konuştu.

Sakarya Valiliği’nin aileleri arayarak gözaltına alındığını belirttiği kişilerle ilgili kendilerinin bilgi edinemediğini söyleyen Elik, Sakarya Valiliği’nin de bu konuda herhangi bir açıklamasının olmadığını ifade etti.

İşçilerin ifade işlemleri sırasında Baro Başkanı’nın içeri alınmadığı, uzun uğraşlar sonrasında girişine izin verildiği öğrenildi.

İşçilerin ifadeleri her şeyi anlatıyor

Mezopotamya Ajansı (MA) saldırganlar hakkında başlatılan “kasten yaralama” suçlamasıyla işçilerin verdiği ifadelere ulaştı.

Saldırgan: jandarma arkamda

Saldırıya uğrayan işçilerden Amed Demir, fındık topladıkları esnada Hüseyin Cebecioğlu’nun yanlarına geldiğini ve kendilerine “İt sürüsü” dediğini, kendisinin de kendilerine hakaret etme hakkı olmadığını söylediğini belirtti. Hakaretlerin devam etmesi üzerine tarladan ayrıldıklarını dile getiren Amed Demir, Hasan, Kadir ve Kenan Cebecioğlu’nun yanlarına gelerek, hakaretlerini sürdürdüğünü söyledi. Bunun üzerine Baver Demir’in, “bu şekilde devam ederlerse jandarmaya haber vereceklerini” söylediğini aktaran Amed Demir, Hüseyin Cebecioğlu’nun kendilerine dönük “Kimdir o beni jandarma ile tehdit eden. Sizi yakarım. Burası benim memleketim, burası Mardin’e benzemez. Siz burayı Mardin mi sandınız. Jandarma arkamdadır” ifadelerin kullanılmasının ardından balta ve sopalarla saldırıya maruz kaldıklarını kaydetti.

‘Yakıp, öldürmekle tehdit ettiler’

Kenan Cebecioğlu’nun da kendilerine dönük, “Öldüreceğim, yakacağım” şeklinde tehditlerde bulunduğunu belirten Amed Demir, bölgeden ayrılmak istediklerini ancak saldırganlardan Kenan Cebecioğlu’nun “Size saat veriyorum. Ya buradan çıkar gidersiniz ya da evi sizinle beraber yakarım. Sizin cesetlerinizi bu ocağın altına gömeceğim ve hiç kimsenin haberi olmadan olay kapanıp gider. Ben de rahatlıkla gezerim” şeklinde tehditlerini sürdürdüğünü söyledi.

‘Benim dilimle konuşun’

Nadile Demir ile Neriman Demir de ifadelerinde saldırıyı anlatırken, saldırganların kendilerini evle birlikte yakmakla tehdit ettiklerini dile getirdi. Saldırganların balta ile evin penceresinden girmek istediklerini ve kendilerini öldürmekle tehdit etmeye devam ettiklerini dile getiren kadınlar, “Biz eşyalarımızı toplamaya başladık. O esnada ben kuzenim ile Kürtçe konuşurken, Hüseyin Cebecioğlu isimli şahıs bize ‘benim dilimle konuşun’ diye bağırdı. Ardından evden çıktık ve Mardin Mazıdağı’na döndük” dedi.

‘Battaniyeye sarıp, evden çıkardık’

Hadra Demir ise ifadesinde Baver Demir’in saldırıda yaralandığını belirterek, “Hasan Cebecioğlu kardeşim Baver’i öldürmek için pencereden girmek istedi. Biz de pencereyi kapattık. Sonra onlar dışarıdan bağırmaya başladılar. ‘Sen dışarı çıkmayacak mısın? Seni öldürmezsek adam değiliz’ gibi tehditlerde bulundular. Bir süre bekledikten sonra evlerine gittiler. Biz de Baver Demir’i battaniyeye sarıp odadan çıkarttık” diye anlattı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar