Salda Gölü’ne iş makinelerinin girmesinden haberleri yokmuş!

Salda Gölü’ne iş makinelerinin girmesinden haberleri yokmuş!

Salda Gölü’ne iş makinelerinin girmesi ve ender bulunan beyaz kumlarının başka bir alana taşındığına ilişkin görüntüler üzerine hem TOKİ hem de Çevre ve Şehircilik Bakanı açıklamalar yaparak, “sorumlular yargılanacak” dedi!

Koronavirüs salgınını fırsata çevirme ve rantçı-talancı projeleri hayata geçirme pratiklerine, jeolojik yapısı ve canlı ortamla etkileşimi itibariyle dünyada eşine az rastlanır özellikler taşıyan Salda Gölü’ne Millet Bahçesi projesi bahanesiyle iş makinelerinin girmesi oldu. Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde bulunan göle giren iş makinelerinin dünyada sadece bir yerde örneği bulunan beyaz kumulları kazıyarak, başka bir yere taşımasına ilişkin görüntülerin sosyal medyaya yansıması üzerine inşaat çalışması durduruldu.

Tepkiler Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nı (TOKİ) da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u da  açıklama yapmak zorunda bıraktı. Her ikisi de göle iş makinelerinin girdiğini sosyal medyadan görmüş ve rahatsız olmuşlardı! Sorumlular hakkında soruşturma açılacaktı, halk müsterih olsundu!

Kurum sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sanki hiç haberleri yokmuş gibi şunları söyledi:

Salda Gölü bizim kalbimiz, en değerli varlıklarımızdan bir tanesidir. Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medyada bizlerin de asla kabul etmeyeceği görüntülerle ilgili, gerekli soruşturmayı başlattık. Salda geleceğe en doğal haliyle ulaşacak. Milletimiz müsterih olsun.

Topu yüklenici firmaya atan TOKİ de “Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medya platformu Twitter üzerinden paylaşımlar yapılmaktadır. Paylaşımda yer alan görüntüler yüklenici firmanın şantiye alanı ve otopark bölümünde arazi düzenleme görüntüleri olup, koruma amaçlı oluşturulan yaklaşım mesafesinin dışında küçük bir alandır” dedi.

Açıklama şöyle devam etti:

Bu görüntüler kamuoyu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olarak bizleri de oldukça rahatsız etmiştir.

 

Yüklenici firmaya makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet göstermemiştir. Yüklenici firmaya kusurlu davranışları nedeniyle gerekli maddi ve sözleşmesindeki diğer ceza hükümleri işletilmiştir.

 

Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmış olup, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.

 

Bu tür görüntülerin bir daha kesinlikle yaşanmayacağını, çalışmalarımızı çevre hassasiyetini ve kamuoyu duyarlılığını gözetecek şekilde yürüteceğimizi saygıyla bildiririz.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar