Salgın kontrolden çıkarken sağlıkçı ölümleri de tırmanıyor!

Salgın kontrolden çıkarken sağlıkçı ölümleri de tırmanıyor!

Vaka sayısının yüzde 300 oranında katlandığı bu günlerde hayatını kaybeden hekim ve sağlık emekçisi sayısı da 160’lara ulaştı ve ölümlerin ardı arkası gelmiyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 10 Kasım 2020 tarihi itibariyle 63’ü hekim, toplam 145 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Bu açıklamanın üzerinden 10 gün geçmişken 15 sağlık emekçisi ve hekim daha hayatını kaybederek, sayı 160’a çıktı. İşçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmadığı, sağlık emekçilerine dönük performans baskısı başta olmak üzere sayısız dayatmanın ardı arkasının gelmediği, koruyucu ekipmanların bile sağlanmadığı bu koşullarda sağlık emekçisi ve hekim kırımının hız kesmeden devam edeceği apaçık ortada. Bu gerçek her 10 koronalı hastanın birinin sağlık emekçisi olduğunu gösteren verilerle de sabittir.

Sağlık emekçilerinin kitlesel bir kırıma doğru giden ölümlerine, enfekte olmalarına karşın, “COVİD-19 meslek hastalığı sayılsın” talebi de duymazdan gelinmeye devam ediliyor.

Salgının kontrolden çıktığı bu koşullarda gidişatın hangi sonuçlara yol açacağını kestirmekse zor değil. Suçun ve sorumluluğun vatandaşa yüklendiği, yükün sağlık emekçilerine bindirildiği, salgının sadece “tedavi edici hekimlikle” karşılanmaya çalışıldığı bu koşullarda vaka sayısının yüzde 300 oranında artmasının şaşırtıcı olmadığı gibi…

TTB Aile Hekimliği Kolu’nun hazırladığı “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020” sonuçları durumun kritikliğini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

73 ilden 1270 aile hekiminden alınan verilerle hazırlanan raporda şu çarpıcı sonuçlara yer veriliyor:

-Sadece aile hekimliği verilerinde Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 47 bin 629’a, İstanbul’da günlük vaka sayısı 12 bin 631’e ulaştı.

-Aile hekimi başına 59,59 hasta ve 19,79 COVID-19 hastası düştü. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep artışın en fazla olduğu kentler oldu.

-Aile hekimlerinin yüzde 91’i vaka sayılarının arttığını, sadece yüzde 4’ü vaka sayılarının azaldığını söyledi.

-Vaka sayılarının artmasıyla telefonla izlem oranı yüzde 76’dan yüzde 66’ya geriledi.

-Aile sağlığı merkezlerinde COVID-19 geçiren sağlık çalışanı oranı yüzde 49’a yükseldi.

-Hiç tükenmişlik hissetmediğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 2’de kalırken; arada sırada tükendiğini hissedenlerin oranı yüzde 32, tükenmiş hissedenlerin oranı yüzde 66, tamamen tükenmiş hissedenlerin oranı yüzde 18 oldu.

-Ek ödeme alabileceğini düşünenlerin oranı yüzde 8’de kalırken, yüzde 58’i “Hayır” yanıtı verdi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar