SAMPA’da sendikal kıyıma “maske takmadın” bahanesi!

SAMPA’da sendikal kıyıma “maske takmadın” bahanesi!

Samsun’un önemli sanayi kuruluşlarından SAMPA Otomotiv’de 60 işçi sendikaya üye oldukları için, maske takmadıkları gerekçesiyle 29. maddeden işten atıldı.

Sendikal örgütlenme ve işçi düşmanlığı, “işçi çıkarmak yasak” denilse de işçi kıyımıyla devam ediyor. Patronlar, keyfi gerekçeler yaratıp, sendikalaşmaya giden işçileri işsizlik maaşı ve tazminat haklarından yararlanamayacakları 29. maddeden işten çıkarma geleneğini sürdürüyor.

İşten çıkarmak yasak denilen bu dönemde Samsun’un önemli sanayi kuruluşlarından SAMPA Otomotiv’de 60 işçi sendikaya üye oldukları için, maske takmadıkları gerekçesiyle 29. maddeden işten atıldı.

Hak-İş’e bağlı Özçelik-İş’te örgütlenen işçiler maske takmadıkları gerekçesinin yapay bir gerekçe olduğunu hatta içlerinden birinin tatil gününde çıkışının verildiğini belirttiler.

Maske takmamanın gerekçe olmadığını, asıl nedenin sendikalaşmaları olduğunu belirten işçiler bir araya gelerek toplantı gerçekleştirdi.

Samsunkenthaber.com adresinde yer alan habere göre sendikaya üye olan ve iş akti feshedilen bir işçi hakkında izin günündeyken maske takmadığı gerekçesi ile tutanak tutuldu. Bir işçi de tüm gün çalıştırılıp sabaha karşı işten çıkarıldı.

Yönetim kasıtlı olarak 29. maddeyi uyguladı

İşten çıkarılan işçiler fabrika yönetiminin maske takmamayı gerekçe gösterdiğini ancak iş akitlerinin 29. maddeye dayanarak feshedildiğini ifade etti. 29’uncu maddenin içerisinde ise iş yerinde hırsızlık, taciz, ahlaki olmayan davranışlar gibi yüz kızartıcı suçların bulunduğunu, bunun fabrika yönetimi tarafından kasıtlı olarak yapıldığını kaydetti.

İşçiler 29. maddenin uygulanmasının kendilerinin işsizlik maaşı almalarının önüne geçeceğinin, başka yerlerde iş bulmalarının da zorlaşacağının altını çizdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar