Sanayi üretimi düşmeye devam ediyor

Sanayi üretimi düşmeye devam ediyor

TÜİK’in sanayi üretimine ilişkin açıkladığı veriler sanayinin son 7 aydır daraldığını, bunun devam ettiğini gösterirken; Berat Albayrak, sanayi üretiminde pozitif trentten ve bankalar üzerinden patronlara çekilecek kıyaklardan bahsediyor!

Seçimlerden hemen önce “Mart şubattan, nisan da marttan daha iyi olacak” diyen, mızrak çuvala sığmayınca da önceki gün “Tünelin sonundaki ışık büyümeye başladı” diyerek pervasız bir palavracı olduğunu bir kez daha kanıtlayan Berat Albayrak; bu sefer de TÜİK’in açıkladığı sanayi üretim verileriyle ilgili konuştu.

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi Mart’ta aylık bazda yüzde 2,1 arttı, yıllık bazda yüzde 2,2 daraldı. Veriler incelendiğinde sanayi üretiminin yıllık bazda son 7 aydır daraldığı ve daralmaya devam ettiği görülüyor.

Albayrak bu durumu Twitter’dan yaptığı paylaşımla “Sanayi üretimindeki pozitif trend devam ediyor. Özellikle kamu bankalarımızla birlikte açıklayacağımız paket ile sektörümüzdeki dengelenmeye büyük katkı sağlayacağız” şeklinde değerlendirdi. Aynı Albayrak önceki gün fırlayan döviz kurlarıyla ilgili olarak da işçi ve emekçilerle dalga geçercesine Türkiye’de döviz kurlarının vatandaşları olumsuz etkileyeceği süreçlerin eskiye göre daha az olduğunu söylemişti. Yani “her türlü kötülüğe, krizin tüm yıkıcı sonuçlarına karşı milletimiz yerli ve milli reflekslerle donanıp, yokmuş gibi davranıyor” demek istemişti. “Düşünmezseniz olmaz” dercesine… “Milletimiz” bu yıkımı daha fazla sineye çekmeyeceğini sandıklardan çıkan sonuçlardan da göstermişti oysaki…

Kısacası bankalara baskı yaprak özellikle kendi dönemlerinde palazlanan enerji ve inşaat patronlarının borçlarını hokus bokusla yok etmeye çalışan AKP’li devlet, karşılıksız para basmak da dahil her yolu deneyerek ateşe kürek kürek para atacağını bir kez daha ilan ediyor. Hem de TÜİK’in bile saklayamadığı düşüşün aksine “Sanayi üretimimizdeki pozitif trend” diye diye…

Albayrak bunları söylerken ve patronlar cephesini yeni ihya paketleriyle coşturacaklarını müjdelerken TÜİK’in sanayi gelişimine dair rakamları gerçeğin en azından bir kısmını şu verilerle ortaya koyuyor:

2019’un ilk çeyreği önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 azaldı

2019 yılı birinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,8 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1,7 arttı.

İmalat düşerken taşocakçılığı yükseldi!

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Mart ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,7 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,2 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,6 azaldı.

2019 yılı birinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,8 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %1,7 arttı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar