Sanayi üretimindeki düşüşle işsizlik başa baş gidiyor

Sanayi üretimindeki düşüşle işsizlik başa baş gidiyor

Mart ayı işsizlik oranlarının bir önceki aya göre düştüğünü iddia eden TÜİK, Türkiye genelinde sanayi üretiminin Nisan’da aylık bazda yüzde 30,4 ve yıllık bazda da yüzde 31,4 düştüğünü açıkladı. İşsizlik ve sanayü üretimindeki daralmanın başa baş gittiği bu tablo önümüzdeki dönemde daha da büyüyecek toplumsal yıkımın çarpıcı işareti

TÜİK’in dün açıkladığı Nisan 2020 “Sanayi Üretim Endeksi” raporu sanayinin adeta çöktüğünü ortaya koydu. Mart ayında işsizliğin bir önceki aya göre düştüğünü söyleyen TÜİK’in kendisini yalanlayan bu veriler, Covid-19 salgını öncesinde yaşanan krizin salgınla birlikte kelimenin gerçek anlamıyla pik yaptığını ortaya koyuyor. Dünya genelinde yaşanan bu eğilim emperyalist kapitalist sistemin ve özelde de onun neoliberal birikim modelinin karakteristik özelliklerini tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

Geniş tanımlı işsizlik oranıyla sanayi üretimindeki daralmanın yüzde 30 gibi yüksek bir oranla başa baş gittiği bu tablo, önümüzdeki dönemde daha da büyüyecek toplumsal yıkımın işareti.

TÜİK’in “Sanayi Üretim Endeksi, Nisan 2020” raporuna göre, nisan ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla genel sanayi üretimi yüzde 31.4 azaldı. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında düşüş, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 14.5, imalat sanayiinde yüzde 33.3, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımında yüzde 14.9 azaldı.

İmalat sanayinin itici gücü olan sektörlerde yüzde 77’lere varan düşüş!

Nisan ayında genel sanayi üretiminde endeks değeri 76.4 puana geriledi. Yine Nisan 2020 verilerine, imalat sanayiinin itici gücü olan alt sektörlere bakıldığında en dikkat çekici düşüşler yüzde 77.6 ile motorlu kara taşıtı, yüzde 60.3 ile giyim, yüzde 32.5 ile plastik, yüzde 25 ile ana metalde görüldü. Yine nisanda, yıllık bazda “dayanıksız tüketim malı” üretimi yüzde 31.5, “dayanıklı tüketim malı” üretimi yüzde 49.3, “ara malı” üretimi yüzde 27.9 ve “sermaye malı” üretimi yüzde 42.9 düştü.

Cari açık büyüdü

Merkez Bankası’nın Nisan 2020 ödemeler dengesi verilerine göre, 209 yılı nisan ayında 469 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı ayında 5.1 milyar dolar açık gerçekleşti. İlk 4 aylık cari açık da 12.8 milyar dolara ulaştı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 885 milyon dolardı. Bunun sonucunda nisan ayı itibarıyla son 12 aylık cari işlemler açığı 3.3 milyar dolara çıktı. Mart 2020’de bu 1.3 milyar dolar fazla şeklindeydi.

Seyahatte büyük gerileme

Ödemeler dengesi kapsamında yer alan hizmet dengesinde, uzun yıllar sonra ilk kez net açık (240 milyon dolar) verildi. Eldeki verilere göre, bu tür en son açık 2007 yılı aralık ayında gerçekleşmişti. Bu bozulmanın ana nedeni turizm gelirlerinin durması. Nisan ayında seyahat gelirleri ve giderleri resmi olarak “0” oldu. Ayrıca resmi rezervlerdeki gerileme de ilk 4 ayda 25.1 milyar dolar oldu.

Gıda dışı satışlar yüzde 37 düştü

TÜİK’in “Ciro Endeksleri, Nisan 2020” raporuna göre toplam ciro endeksi yıllık yüzde 20.9 azaldı. Bu kapsamda yıllık sanayi endeksi yüzde 24.9, inşaat endeksi yüzde 19.6, ticaret endeksi yüzde 17.4, hizmet endeksi yüzde 23.9 azaldı.

Perakende satış geriledi

Yine “Perakende Satış Endeksleri, Nisan 2020”ye göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.3 azaldı. Gıda dışı satışlar yüzde 36.7, otomotiv yakıtı satışları yüzde 20.1 azalırken gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 12.5 arttı.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar