Sanayide verimlilik artarken ücretler düşüyor

Sanayide verimlilik artarken ücretler düşüyor

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın açıkladığı sanayide saatlik işgücü verimi ve reel birim ücret (TL) endeksini yeniden hesaplayan DİSK-AR, verimlilikle ücret arasındaki makasın büyüdüğünü belirtti

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın sanayide saatlik işgücü verimi ve reel birim ücret (TL) endeksini 2009’u 100 birim olarak alıp yeniden hesaplayan DİSK-AR, işgücündeki verimlilikle ücret arasındaki makasın giderek büyüdüğünü belirtti

2016 yılında 110,3 olan sanayide işgücü veriminin 2020’nin birinci çeyreğinde 128’e yükseldiğini, oysaki reel birim ücretin (TL) 2016’da 111,5 iken 2020’de sadece 0,2 artarak 111,7 seviyesinde olduğunu vurgulayan DİSK-AR, “2009’da 100 olan toplam sanayide saatlik işgücü verimi 2020 1. çeyreğinde 128’e yükselirken 2009’da 100 olan toplam sanayide reel birim ücret (TL) 2020 1. çeyreğinde yalnızca 111,7’ye yükseldi. Böylece verimlilik yüzde 28, reel ücret yüzde 11,7 artmış oldu” dedi.

DİSK-AR’ın ulaştığı sonuçları Sözcü gazetesine yorumlayan Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik tabloyla ilgili olarak “Her krizde makas açılır, sonra kapanır, oysa 2016’dan beri verimlilikle gelir arasındaki makasın açılmaya devam ettiğini görüyoruz” dedi.

Tablodaki verilerde koronavirus etkisinin de bulunduğunu belirten Çelik, “Rakamlar bize pandemide işçinin veriminde artış olduğunu ancak gelirinin aynı kaldığını gösteriyor. Verimlilik artışı işçilerin daha fazla çalıştırılıp daha az sendikalaşabilmesi, dolayısıyla daha az hakka sahip olmasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Son bir yılda alım gücü hiç artmadı

Tablodaki birim gelirin enflasyondan arındırıldığını ve aslında verimlilik ve ücret birim değerlerinin paralel ilerlemesi gerektiğini vurgulayan Çelik, “Tablodan da görüyoruz ki 2016’dan beri Türkiye’de bir ücret durağanlığı var. İşçi artan verimlilikten pay alamıyor, ürettiği değer sömürülüyor. Son bir yılda işçinin alım gücünün hiç artmamış olması ayrıca dikkat çekici” dedi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar