Şantiyeler ölüm saçıyor: Karantina bölümleri, hastaneye kaldırılan işçiler…

Şantiyeler ölüm saçıyor: Karantina bölümleri, hastaneye kaldırılan işçiler…

Yargıtay Hizmet Binası şantiyesinde korona şüphesiyle çok sayıda işçi hastaneye kaldırıldı, şantiyede bir karantina bölümü oluşturuldu, yüklenici firma virüs şüphesi olan işçilere boş kağıt imzalattı! YHT Elmadağ şantiyesinde de 300 işçi karantinaya alındı!

Türkiye’de yayılma hızı resmi rakamlara göre bile çok yüksek olan koronavirüs salgınında ısrarla kapatılmayan şantiyelerin kelimenin gerçek anlamıyla birer ölüm kampına dönüşecekleri belliydi. İnşaat patronlarına kıyak üstüne kıyak yapan burjuva devlet, onların kar-zarar hesaplarını dikkate alarak bu kampların kapatılması ve bir gün bile çalışmasa aileleriyle birlikte aç kalacak işçilerin ücretli izne çıkarılması konusunda hiçbir önlem almama ısrarını sürdürüyor.

Bu ısrar sürerken kalabalık ve her türlü hijyenden uzak işçi koğuşlarında kalan, dip dibe çalışan, tıkış tıkış asansörlere binen, sağlıksız yemekhanelerde yemek yiyen işçilerden ardı ardına corona haberleri gelmeye devam ediyor.

Yargıtay Hizmet binası şantiyesinde coronavirüs!

Dün AKM şantiyesinde bir işçi korona şüphesiyle hastaneye kaldırılmış, işçiler iş bırakarak önlemlerin alınmasını ya da ücretli izne çıkarılmalarını talep etmişti.

Bugün şantiyelerdeki corona riskinin yansıyanlardan daha ciddi olduğu bir kez daha açığa çıktı. İnşaat-İş, Ankara’da Rönesans Holding’in yüklenici firma olduğu Yargıtay Hizmet Binası şantiyesinde çalışan işçilerden birçoğunun koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırıldığını, şantiye içinde virüs taşıdıklarından şüphelenilen (!) işçiler için karantina bölümünün oluşturulduğunu, işçilerin hastane ve karantinada olan arkadaşlarından haber alamadıklarını, Rönesans yöneticilerinin virüs şüphesi olan işçilere boş kağıt imzalattıklarını duyurdu.

YHT Elmadağ şantiyesinde 300’e yakın işçi karantinada

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin Elmadağ şantiyesinde çalışan 300’e yakın işçi, koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındı.

Şantiyedeki yüklenici firma birkaç ay önce baca filtresi takmadığı için santralı mühürlenen Çelikler Holding. İşçilerin canını da hiçe sayan Çelikler Holding’e bağlı YSE Yapı Sanayi ve Ticaret Şirketi’nde çalışan 300’ye yakın işçinin Hasanoğlan Fen Lisesi Öğrenci Yurdu’nda gözetim altında tutulduğu öğrenildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir işçi Birgün’den İsmail Arı’ya yaptığı açıklamada, “Bir arkadaşımızı bir hafta önce hastaneye götürüp test yaptılar. Sonra ‘Testin negatif çıktı’ diyerek yeniden bizim yanımıza, yani şantiyeye yolladılar. Ardından gece polis ve diğer yetkililer işçi arkadaşımızı arayarak ‘Hazırlan, seni almaya geliyoruz’ dedi ve apar topar arkadaşımızı geri götürdüler” dedi.

6 işçi hastaneye götürüldü

Yetkililer bize bir bilgi vermiyor” diyen işçi, “Gece arkadaşımız apar topar götürülürken onunla aynı odada kalan arkadaşları da götürdüler. Hastaneye koronavirüs şüphesiyle toplam altı arkadaşımız götürüldü. O geceden sonra da bizim çalıştığımız şantiyeyi kapattılar ve bir gün sonra da benimle beraber 300’e yakın işçi Hasanoğlan Fen Lisesi Yurdu’na getirildik. Bizim içimizde başka koronavirüs taşıyan var mı yok mu bilmiyoruz. Çalıştığımız şirketin yetkililerinden hiçbiri başımızda değil. Onların şantiyede kaldığı söyleniyor. Burada günde üç defa ateşimizi ölçüyorlar. ‘Çevremizde durumu sıkıntılı olan var mı?’ diye sorduğumuzda sağlık çalışanları ‘Hiçbirinizde bir şey yok, gayet iyi gidiyorsunuz’ diye yanıt veriyor” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

  • Ismaio
    27/03/2020, 15:10

    Çelikler holding e gerekli ceza uygulansın.

    YANIT

İlgili yazılar