Sarı sendikanın kazanımlarımızın üstüne çökmesine izin vermeyeceğiz!

Sarı sendikanın kazanımlarımızın üstüne çökmesine izin vermeyeceğiz!

Kırkağaç sınırında 21 gündür direnen tazminat hakları gasbedilmiş maden işçileri ve Bağımsız Maden-İş, Enerji Bakanı’nın sarı Türkiye Maden-İş’i muhatap alması ve işçilere de adres göstermesine karşı “kazanımlarımızın üstüne oturmanıza izin vermeyeceğiz” dedi

Tazminat hakları gasbedilen ve tam 5 yıldır verilen onca söze ve mahkeme kararlarına rağmen ödenmeyen 3 bin 500 maden işçisinin Soma çıkışındaki Kırkağaç Çamı’nda sürdürdüğü eylem bugün 21. gününde devam ediyor. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’yla birlikte yola çıkan maden işçilerinin Ankara yürüyüşü Kırkağaç Çamı’nda jandarma barikatıyla engellenince işçiler o noktayı eylem alanına dönüştürmüş, bu süreç içinde devlet direnişi resmi olarak muhatap almış ve şimdiye kadar Ankara’da 2 resmi görüşme gerçekleştirilmişti. 5 Kasım’da yapılacak son görüşmede de şimdiye kadar müzakere edilen birçok konu nihai şeklini alacaktı.

Bağımsız Maden-İş öncülüğünde gerçekleşen ve devletin Enerji Bakanı Yardımcısı, Hukuk İşleri Genel Müdürü ve TKİ Genel Müdürü’nden oluşan resmi bir heyetle muhatap aldığı direniş ortada dururken bakanlık dün tam da kendisinden bekleneni yaptı! Soma Katliamı’nda da rolü olan ve işçilerin tazminat hakları için sayısız dolap çevirdiği bilinen sarı sendika Türkiye Maden-İş’i muhatap alarak, sorun sanki onun sayesinde çözülecekmiş gibi bir görüntü verdi.

Belli ki, devlet ve patronlarla iç içe geçmiş, binlerce maden işçisini onlar adına kontrol etmeyi temel misyon edindiğini pratiğiyle göstermiş Türkiye Maden-İş’in Bağımsız Maden-İş gibi yeni bir sendika tarafından geriletilmesi ve işkolunda daha geniş bir örgütlenme fırsatı yakalamış olması içlerine sinmedi! Ne de olsa, TKİ’nin maden sahalarının özelleştirme kapsamında olduğu, krizin ağır etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedildiği bu koşullarda Türkiye Maden-İş gibi maşalara dünden daha fazla ihtiyacı var!

Bağımsız Maden-İş, Türkiye Maden-İş’in AKP Manisa milletvekilini alarak Enerji Bakan Yardımcısıyla bir görüşme yapıp, sorunu sanki kendileri çözmüşçesine basın açıklaması gerçekleştirmesine ve işçilere bu sendikanın adres gösterilmesine ilişkin bir açıklama yaparak, “Beş Yıldır Tazminatlarımızı Gasp Edenler, Mücadelemizin Kazanımlarına Çökemezler… Biz direniyoruz, Biz kazanıyoruz… Çünkü çok haklıyız” diye belirtti.

Bağımsız Maden-İş yaptığı açıklamada hem Türkiye Maden-İş’in bugüne kadarki kirli pratiğini teşhir etti hem de mücadeleyle kazanılan yolun sarı sendikaya bırakılmayacağını vurguladı.

Yapılan yazılı açıklamada şu noktaların altı çizildi:

Mücadeleyle yaratılan çözüme çökemezsiniz!

 

Bilindiği üzere 5 Ekim’de Ankara’ya başlattığımız yürüyüşümüzün neticesi olarak 9 Ekim’de ve 22 Ekim’de sendikamız temsilcileri ve işçilerden oluşan heyetimiz ve avukatımız eşliğinde Enerji Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdik. Çözüm aşamasına geldik, belli konularda mutabakat sağladık. Beş yıldır çözümsüz kalan Somalı madencilerin davasıyla ilgili eylemlerimiz neticesinde elde ettiğimiz bu başarı karşısında köşeye sıkışan sarı sendika Türkiye Maden-İş arkasına AKP Manisa milletvekilini alarak Enerji Bakan Yardımcısıyla bir görüşme yaparak sorunu sanki kendileri çözmüşçesine bugün bir basın açıklaması gerçekleştirmiştir.

 

Bizim görüşmemiz öncesi bakan yardımcısının yaptığı Eynez ocağında çalışanların tazminatlarının işçilerden dilekçe toplanarak 2020 yılında 6 taksit şeklinde ödeneceği açıklamasını kabul etmediğimizi söylemiştik. Bakanla yaptığımız görüşmede de işçilerin dilekçe vs ile uğraştırılmadan resmi kurumlardaki kayıtlar dikkate alınarak her işçinin tazminatının 2019 yılı bitmeden ödenmesi gerektiğini belirttik. AKP vekili Mehmet Ali Özkan bugün Sarı Sendika Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul’la birlikte yaptığı basın açıklamasında Eynez işçilerinin Sarı Türkiye Maden-İş sendikasının 1 No’lu Şubesine dilekçe ile başvurmalarını Işıklar ve Atabacası çalışanlarının sorununun da önümüzdeki günlerde TBMM’ye getirilecek Torba Kanuna konulacak bir maddeyle çözüleceğini belirtmiş. Kendisine soruyoruz; Madem bir görüşmeyle bu işi halledebilecektiniz de bugüne kadar neredeydiniz? Yedi aydır çözüm için mücadele eden işçilerin telefonlarına bugüne kadar neden çıkmadınız? İşçiler yürüyüşe başlayınca foyanızı, patronlarla, sarı sendikayla ilişkinizi ortaya dökünce, tazminatlarına beş yıldır çöktüğünüz işçilerin Bağımsız Maden İş öncülüğünde korkusuzca mücadeleyle yarattığı çözüme de çökmeye çalışmak değil midir bu yaptığınız?

 

Bizim bunca emekle ördüğümüz bu mücadele sürecinin kazanımlarının üzeri çökmek isterlerse eğer Somalı maden işçileri bunun hesabını onlardan mutlaka soracaktır. 5 yıl önce bu mesele çözülebilecekken patronlarla işbirliği yaparak bunu engellediğinizi 5 yıldır maden işçilerinin bunca çile çekmesine neden olan en önemli faktörün Sarı Türkiye Maden-İş Sendikası olduğunu işçiler biliyor, TKİ, Soma Holding, Uyar Madencilik ile birlikte yaptığınız oyunların hepsinin farkındalar. Tüm kamuoyu ve maden işçileri biliyor ki bu noktaya gelinmesini sağlayan bizim emeğimiz ve mücadelemizdir. Bütün maden işçilerinin tazminatları yatana kadar da mücadelemiz sürecektir.

 

‘Bunu bekliyorduk, işçilere de söylemiştik’

 

İşçi arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz ilk toplantılarda da dile getirmiştik; “Bizim önce Soma’da gerçekleştireceğimiz yürüyüşler ve sonrasında Ankara’ya başlatacağımız yürüyüşle birlikte bu mesele çözüme kavuşacak ve 5 yıldır işçilerin aidatlarıyla lüks içinde yaşayan Türkiye Maden-İş yöneticiler Enerji Bakanı’yla ve AKP vekilleriyle bir fotoğraf yayımlayarak bizim mücadelemizin kazanımını kendi hanelerine yazmaya çalışacaklar” demiştik.

 

Dilekçeler TKİ’ye bile değil sarı sendikaya verilsin diye buyuruldu!

 

Biz bunları defalarca söyledik kayıt altına aldık, bütün Somalı maden işçileri de anlattık. İşin en komik tarafı ise dilekçelerin reddettiğimiz ilk öneride olduğu gibi TKİ’ye verilmesini değil de sarı sendikanın şubesine verilmesinin söylenmesidir. Bunun nedeni; itibarı yerlerde sürünen AKP ve devletin sarı sendikayı korumaya ve aklamaya çalışmasıdır.

 

Bu sarı sendikanın yöneticileri işletmelere müdür oldu!

 

İşçi kardeşlerimize çağrımızdır; o sarı sendikaya gidin ve yöneticilerinin kaç maaş aldığını, Gene Başkanlarının Ciner Holding’in Çayırhan İşletmesinin eski muhasebe müdürü olup olmadığını sorun, aldıkları ikramiyeleri sorun, 4 yılda bir aldıkları milyonluk hizmet bedellerini sorun, sınırsız harcırahları sorun, sizden topladıkları aidatlarla nerelerde yiyip içtiklerini sorun. 5 yıldır bunlar yüzünden tazminatlarını, emeklilik haklarını alamadan ölen işçi kardeşlerimizin ahı da bunların üzerine olsun. Yoksulluk nedeniyle dağılan yuvaların ahı bunların üzerine olsun.

 

Bu sorunlar 50 işçinin cesur, kararlı mücadelesiyle çözüme evrildi

 

Soma Holding, TKİ ve sarı sendika iş birliğiyle 5 yıl boyunca yapılan zulmün işçiler farkındadır. Bizler bu yürüyüşe başladığımızda mezarlıkta önümüze kurulan barikatı yıktık, bu noktaya geldik, 20 gündür de burada yağmur çamur demeden direndik. Masada bize oyalayıcı dayatılan hiçbir şeyi kabul etmedik, hakkımız olanı da söke söke aldık. Eynez işçisinin sorununu biz çözdük. Atabacası, Işıklar işçilerinin sorununu çözüm noktasına biz getirdik. Uyar Madencilik işçilerinin sorununu da bu mücadeleyle çözeceğiz. AKP vekili Mehmet Ali Özkan çıksın 5 yıldır bu işçileri nasıl sattığını, nasıl da maden patronlarının, sarı sendikanın avukatlığını yaptığını anlatsın. 3500 Tazminat Mağduru Somalı maden işçisi de 11000 çalışan maden işçisi de biliyor, bizler de bir kez daha hatırlatıyoruz; günlerdir burada, Kırkağaç Çam’ında jandarma barikatı önünde ‘Ölmek var, dönmek yok’ diye kararlı, korkusuz mücadele eden, bu onurlu yürüyüşe çıkan 50 Somalı maden işçisinin cesaretiyle, emeğiyle mücadele kazanılmıştır.

 

3500 işçinin paralarının son kuruşu hesaplarına yatıncaya kadar…

 

Kazanımların tamamı mücadele sayesinde olacaktır, biz 3500 işçinin paralarının son kuruşu hesaplarına yatıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Alınterinin her kuruşunun takipçisi olacağız.

 

Teşekkür edilecek olanlar Soma’da gerçekleşen basın açıklaması ve yürüyüşlere katılan kardeşlerimiz ve Ankara yürüyüşüne katılanlardır. 20 gündür gece gündüz yağmur, çamur, soğuktan yılmadan mücadele eden 50 maden işçisi kardeşimizdir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar