Sarı Yelekliler’in 19. buluşmasında Paris asker ve polis işgali altında

Sarı Yelekliler’in 19. buluşmasında Paris asker ve polis işgali altında

Sarı Yeleklilerin 19. buluşmasında Paris’in önemli meydanları asker ve polis tarafından adeta işgal edildi, gösteriler yasaklanırken polis ve askere “ateş açma” yetkisi verildi

Emeklilerden işçilere, köylülerden orta sınıfın çeşitli katmanlarına ve gençlere kadar geniş bir toplumsal yelpazenin; ücretlerin yükseltilmesinden çeşitli sosyal hakların ve özgürlüklerin genişletilmesine kadar çeşitli taleplerle bir araya gelerek başlattıkları ve aylardır sönümlenmeyen Sarı Yelekliler hareketi, demokrasinin beşiği olarak tabir edilen Fransa’da Fransız burjuvazisi ve siyasi temsilcilerinin tüm maskelerini düşürmeye devam ediyor.

Macron’un aylardır ısrarla dillendirilen taleplerin karşılanması yerine, “Büyük Ulusal Münazara” adını verdiği oyalama ve zamana yayarak hareketi sönümlendirme taktiği, Fransız emekçileri tarafından kabul edilmiyor. Edilmedikçe de Fransız devleti pençelerini daha fazla çıkarıyor.

Geçen hafta Büyük Ulusal Münazara’nın sona ermesi ve Macron’un bu taktiğinin netleşmesine kitlesel ve militan yanıt veren Sarı Yeleklilerin karşısına 19’su yapılan bu hafta ordu çıkarıldı, önemli meydanlar yasaklı ilan edildi, valilere verilen yasaklama yetkisi genişletildi, yasağa uymayanlara ağır cezalar verileceği ilan edildi!

Ordunun sadece önemli binaları koruyacağı söylense de Fransız General Bruna Leray’in, “gerekirse ateş edebilecekler” açıklaması burjuvazi ve devletinin saldırganlık düzeyini bir kez daha ortaya koydu.

Geleneksel olarak Zafer takı önünde toplanan Sarı Yelekliler yürüyüş istikameti olan Champs-Elysees asker ve polis işgali altına alındı.

Sarı Yelekliler ise Lille, Rouen, Bordeaux ve pek çok diğer ilde eylemlerine başlamış durumda.

Çatışmaların setleştiği Paris’te bu tablo altında neler olabileceği merajkla beklenirken, Fransa’daki emekçilerin kolay kolay geri adım atmayacaklarıysa bugüne kadarki pratiklerinden anlaşılıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar