Sea Watch-3 yardım gemisi ve barbarlık düzeni

Sea Watch-3 yardım gemisi ve barbarlık düzeni

Acil yardım talebine yanıt verilmediği için İtalyan karasularına izinsiz giren yardım gemisi Sea Watch’ın kaptanı Carola Rackete gözaltına alındı. Rackete’nin 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Yayılmacı politikalarıyla dünyayı kana bulayan, halkları birbirine kırdırtan, sömürü ve yağmayla açlığa-işsizliğe-çaresizliğe sürükleyen emperyalistler ve işbirlikçilerinin 21. yüzyıldaki en büyük korkuları da kendilerinin yarattığı bu devasa toplumsal sonuçlar, o sonuçlardan biri olan göç. Çaresizlikle sonu ölümle bitecek yollara düşen, insan kaçakçılarının ağına düşen göçmenlerin sınırlarından geçmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Duvarlar örüyor, savaş gemileri konuşlandırıyor, devasa bir asker ve polis gücü besliyorlar… Akdeniz’de batan teknelerden sağ çıkan olmasın diye çırpınıyorlar.

Onlar böyle yaparken, yüreği insanlığın kanayan, ezilip sömürülen tarafından atan ilerici toplumsal güçler de onların ortaya çıkardığı bu yıkıma karşı sayısız riski göze alarak göç yollarında ölümle burun buruna gelen göçmenlerin elini tutmaktan vazgeçmiyor; bunun çeşitli yollarını buluyor, bu yüzyılın sorunlarına mahsus örgütlenmeler yaratıyor, yardım ağları inşa ediyor…

Almanya merkezli Sea Wach örgütü bu gerçeğin tipik ifadesi.

42 mülteciyi taşıyan Hollanda bandıralı Sea-Watch 3 yardım gemisinin hikayesiyse bu çabaların olduğu kadar emperyalist devletlerin barbar yüzünü de deşifre eden çarpıcı bir örnek.

Libya’dan Avrupa’ya doğru yola çıkan 53 kişiyi 12 Haziran’da kurtaran Sea-Watch 3 gemisi, o tarihten bu yana güvenli bir liman açılması talebine yanıt alamamıştı. 11 mülteci sağlık durumu kötüleştiği için İtalya’ya getirilmişti.

Akdeniz’de kurtardığı göçmenlerle yaklaşık 16 gün boyunca güvenli bir liman izni bekleyen Sea-Watch-3 yardım gemisi koşullar katlanılmaz hale gelince izinsiz olarak İtalya’nın Lampedusa limanına yanaşmıştı.

12 Haziran’daki kurtarma operasyonundan bu yana İtalya’nın yanı sıra Malta, Fransa, Hollanda, Almanya ve AB kurumlarıyla temasa geçtiklerini ancak hiçbir çözüm sunulmadığını belirtiyordu.

İzinsiz olarak dün sabahın erken saatlerinde İtalya’nın Lampedusa limanına yanaşan Sea-Watch 3 yardım gemisinin kaptanı Carola Rackete gözaltına alındı. Gemiye ise el kondu. Daha önce Rackete’yi tehdit eden İtalya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada olayla ilgili olarak 20 bin euroluk para cezası kesileceği bildirildi. Kaptan Rackete’nin ise 10 yılla yargılanması bekleniyor.

Emperyalist devletler yardım çağrılarına yanıt vermezken, Avrupa halkları gemideki inanlar için bir anda 100 bin Euro bağış toplamış, birçok ülkede gemiye geçiş hakkı verilmesi ve göçmenlerin kabul edilmesi için sayısız eylem gerçekleştirilmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

  • Aķıl
    30/06/2019, 12:47

    Neden 14 gün beklemiş ? Neden illa İtalya ? 14 gün içinde pekala Fransa’ya ,İspanya’ya ve hatta Hollanda’ya varabilirdi ? Vatandaşı olduğu ülkeden bir askeri gemi gelip o mültecileri alabilirdi.Ama o illa o mültecileri İtalya’ya götürecek,İtalya’da parmak izleri alınmak suretiyle kayıtları yapılan mülteciler Dublin anlaşmasına göre İtalya’da kalacaklar ,İtalya dışında bir başka Avrupa Birliği üyesi ülkeye gidip iltica talebinde bulunurlarsa bu durumda İtalya’ya iade edilmek üzere derhal tutuklanıp idari hapishanelere konulacaklar ta ki iade işlemi gerçekleşene kadar.Bu nedenle sormak lazım :O kişi mültecilere yardım mı etti yoksa başta Almanya olmak üzere Orta ve kuzey Avrupa ülkelerinin emirlerine mi uydu ? Bu olay üzerinden Salvini ve İtalya’yı kötü göstermeye çalışanların Dublin anlaşmasının iptaline dair bir tek laf söylememeleri onların gerçek ikiyüzlülüklerini ortaya koymaktadır.İşin aslı budur.O kişi bir kahraman değil Avrupa Birliği’nde ipleri elinde tutan emperyalist devletlerin uşağıdır.14 gün boyunca denizde bekleyeceğine rotasını Fransa’ya,Almanya’ya ,Hollanda’ya çevirebilirdi.Uluslararası Af Örgütü de aynı şekilde Dublin anlaşmasının iptali için mücadele vereceğine surekli olarak İtalya’ya saldırıyor.İnsanlar İtalya yerine Orta ve Kuzey Avrupa ülkeleri ile Fransa’ya gitmek istiyorlar.O ülkeler ise mültecileri İtalya’ya gönderiyorlar Dublin Anlaşması gereği.İtalya o kişileri kabul etmek istemediğini ,mültecilerin diğer ülkelerde yaşamak istediklerini söyleyince Uluslararası Af Örgütü diğer ülkeleri kınayacağına İtalya’yı Dublin Anlaşması’na uymamakla itham ediyor.İTALYA HAKLIDIR.

    YANIT

İlgili yazılar