Sendikal kıyıma uğrayan DÖHLER işçilerinden basın açıklaması

Sendikal kıyıma uğrayan DÖHLER işçilerinden basın açıklaması

İşyerinde çoğunluğu sağlayıp, toplu sözleşme yetkisi alan DÖHLER Gıda’da fabrika yönetiminin sendika düşmanlığı işçi kıyımıyla sürerken, işten atılan 20 DÖHLER işçisi bugün Karaman’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya direnişlerinin 1000. gününde Ankara’da gözaltına alınan Cargill işçileri de katılarak destek verdi

Karaman’da bulunan Alman sermayeli DÖHLER Gıda’da işçiler Tek Gıda-İş’te örgütlendi. 4 yıl boyunca gerek mahkemelerde gerekse fabrikada devam eden mücadele sonucunda yetki alındı, fakat fabrika yönetimi bir kez daha işçi kıyımına giderek (Mart 2016’da da sendikal kıyım yaşanmıştı) sendika düşmanlığına devam etti.

Fabrika yönetimi gerek bakanlığın çoğunluk tespitini gerekse mahkeme kararlarını dikkate almayarak işçi kıyımına giderken, Çalışma Bakanlığı sendikanın toplu sözleşme yetkisini onayladı.

İşten atılan 20 işçi bugün Karaman’da basın açıklaması yaparak sendika düşmanlığındaki bu ısrarı protesto etti.

Ankara’da direnişlerinin 1000’inci gününde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önünde basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alınan Cargill işçileri de basın açıklamasına katılarak arkadaşlarına destek verdi.

Cargill işçileri kararlı ve inatçı direnişlerinin dersleriyle buluştukları DÖHLER işçileriyle bu deneyimlerini paylaştı.

Görüştüğümüz Cargill işçileri, DÖHLER işçilerinin gerek Ankara’da yaşadıkları gözaltı ve polisin kendilerini “devletin gücünü göreceksiniz” sözleriyle tehdit etmesini gerekse Karaman’a gelirlerken Ankara Emniyeti olur verdiği halde hem Ankara çıkışında hem de Karaman girişinde sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle ceza verilmesini anlamlandıramadıklarını, şaşkınlıkla karşıladıklarını anlattılar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar