Sendikalaştıkları için işten atılan gazeteciler: Sendikalaşacağız

Sendikalaştıkları için işten atılan gazeteciler: Sendikalaşacağız

Türkiye Gazeteciler Sendikası, sendikalaştıkları için işten çıkarılan Hürriyet çalışanlarıyla birlikte basın açıklaması düzenleyerek medya sektöründe örgütlenmenin önemine dikkat çekti

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Demirören Grubu’na ait Hürriyet Gazetesi’nden sendikalaştıkları için işten atılan 45 gazeteci için Şişli’deki TGS Akademi binasında basın toplantısı düzenledi. İşten atılan gazetecilerin de katıldığı toplantıda sendikal örgütlenmenin Anayasal bir hak olduğu hatırlatılarak, medya sektöründeki orman kanunlarının sendikalaşılarak sonlandırılacağı vurgulandı.

TGS’nin işten atılan gazetecilerin işe geri dönmesi de dahil tüm haklarını alabilmeleri için bütün gücünü ortaya koyacağının belirtildiği açıklamada, “işten atılan 45 gazetecinin tek ortak noktalarının TGS üyesi olmalarıdır” denildi.

Demirören Grubu’nun gerçekleştirdiği bu kıyımın gazetecilerin sendikal haklarına dönük bir operasyon olduğu belirtilen açıklamada, “Medya sektöründe orman kanunları sona erecek, sendikalı, toplu iş sözleşmeli bir çalışma düzenini Türkiye Gazeteciler Sendikası kuracaktır. Hiçbir patron keyfi hareket edemeyecektir. Hürriyet yönetimini çalışanların sendika hakkına saygı göstermeye ve sendika ile masaya oturmaya çağırıyoruz” diye belirtildi.

Sendikal çalışma ilerlemişken buna dönük bir operasyon yapıldı

Basın açıklamasını okuyan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 51. maddesini hatırlatarak “Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz” dedi.

Hürriyetin TGS üyesi gazetecileri sırf sendikaya üye oldukları için işten çıkardığını ifade eden Durmuş, “Ancak Hürriyet gazetesi yönetimi, sendikalı 45 meslektaşımızı geçtiğimiz çarşamba ve perşembe günleri işten attı. Aralarında hayatlarının yarısını Hürriyet’te geçirmiş olanlar bulunan meslektaşlarımız sırf sendikamıza üye oldukları için işten çıkarıldı. Doğan Grubu’nun Hürriyet gazetesini Demirören Grubu’na satmasının ardından hız kazanan sendikalaşma çalışmamızda tam da sona yaklaştığımızda 45 üyemizin işten atılması sendikamıza ve gazetecilerin sendikal haklarına yönelik bir operasyondur“ diye konuştu.

‘Bizim mücadelemiz, annesinin işsiz kaldığı gün dünyaya gelen bebeğin daha iyi bir gelecekte yaşaması içindir’

Durmuş sözlerini şöyle sürdürdü:

Üstelik arkadaşlarımız işten atıldıklarını, kendileri işlerinin başındayken evlerine gelen; annelerine, eşlerine, babalarına teslim edilen tebligatlarla öğrendiler. Askerdeki ve doğum iznindeki üyelerimizin dahi bu toplu çıkarmanın kapsamına alındı. Bizim mücadelemiz, annesinin işsiz kaldığı gün dünyaya gelen bebeğin daha iyi bir gelecekte yaşaması içindir. Aralarından Genel Eğitim Sekreterimiz ve İstanbul Şube Başkanımızın da olduğu 45 kişinin tek ortak noktası TGS’ye üye olmalarıdır. Hürriyet gibi Türkiye’nin en köklü gazetelerinden birine, sendikalı olduğu için çalışanlarını işten çıkarmak yakışmadı.”

Anayasayı çiğnediler

Sendikalı olmanın Anayasal bir hak olduğunu vurgulayan Durmuş, “Bu hakkı gasp edenler Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı çiğnemektedir. Buradan sizlerin aracılığı ile Anayasamızı yok sayan Demirören Medya yöneticileri hakkında işlem yapmak üzere savcıları göreve çağırıyoruz. İşten atılan arkadaşlarımızın işe geri dönüşleri de dahil olmak üzere tüm haklarını alabilmeleri için sendikamız tüm gücünü ortaya koyacaktır. Medya sektöründe orman kanunları sona erecek, sendikalı, toplu iş sözleşmeli bir çalışma düzenini Türkiye Gazeteciler Sendikası kuracaktır. Hiçbir patron keyfi hareket edemeyecektir. Hürriyet yönetimini çalışanların sendika hakkına saygı göstermeye ve sendika ile masaya oturmaya çağırıyoruz” dedi.

Hürriyet’te sendika olacak

Açıklamanın ardından işten atılan gazetecilerden Şebnem Turhan söz aldı. Turhan, 2018’in Ağustos ayında yaşanan ekonomik çalkantıyı Hürriyet çalışanları olarak hissettiklerini söyleyerek “2019’da düzgün bir zam almayı bekledik ve uzun süre bekledikten sonra taleplerimiz geçiştirildi. Bu süreçte çalışanların tek başına hiçbir şey yapamayacağını bir kez daha anladık. Bunun için sendikalı olduk ve toplu sözleşme yapmak istiyoruz. Çünkü haklarımızı zamanında almak istiyoruz. Çok güzel bir yere gelmiştik ama 30 Ekim’de atıldık. Ben umudumu yitirmiyorum. Hürriyet’te sendika olacak. Diğer tüm medya çalışanlarında olacak. Çünkü tek başına bir şey yapamayız. Birlikte güçlüyüz, sendikamız ile güçlüyüz” dedi.

18 yıldır Hürriyet’te çalışan Uğur Nalbant da ”Sendikalı olduğum için çok mutluyum, 2019’u böyle acıyla uğurluyoruz” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar