Sendikalaştıkları için işten atılan PTT işçilerinin direnişi 25. gününde

Sendikalaştıkları için işten atılan PTT işçilerinin direnişi 25. gününde

PTT Sen ve PTT Kargo Sen’e üye ya da yönetici oldukları için 25/2 (Kod 29)’dan işten atılan taşeron PTT işçilerinin İzmir ve İstanbul’da PTT baş müdürlükleri önünde başlattıkları direniş 25. gününde devam ediyor.

Bugün ziyaret ettiğimiz işçiler, direnişlerini farklı biçimlerle sürdürmenin hazırlığı içindeydi. Çevreden geçenlerin ilgi göstererek, “başarılar” diledikleri, “yanınızdayız” dedikleri anlarda yüzleri daha bir gülen direnişçiler, yaşadıkları haksızlıkları büyük bir içtenlik ve doğallıkla anlatmaya devam ediyorlar.

Gerek direnişle ilgilenip yanlarına gelen insanlarla yaptıkları sohbetlerde  gerekse çevreye megafonlu seslenişlerinde sendikalaştıkları için işten atıldıklarını, ama bunu ahlaksızlık anlamına gelen Kod 29’la yaparak kendilerini özel olarak hem aileleri hem de çevreleri nazarında zor durumda bıraktıklarını, köklü bir kuruluş olan PTT’de her türlü yolsuzluğu yapanların işçileri sendikalaştıkları için “yüz kızartıcı suç”tan atmış olmalarının çarpıcı bir ironi olduğunu vurguluyorlar. Taşeronluk sisteminin nasıl bir kölelik anlamına geldiğini örneklerle göstermeye çalışıyorlar.

Direnişçi işçiler bugün yaptıkları konuşmalarda PTT yönetiminin sessizliğini koruduğunu, ama kendilerinin hem yönetimin yolsuzluk ve usulsüzlüklerini anlatmaya devam edeceklerini hem de Ankara’ya yürüyüş ve bakanlıklar önünde (Ulaştırma ve Altyapı ile Çalışma Bakanlığı) oturma eylemleri gerçekleştireceklerini belirttiler. İşçiler ayrıca Çalışma Bakanlığı’nın burada yaşanan yasadışı uygulamalara, sendikal kıyıma daha fazla sessiz kalmamaya davet ederek, denetim için müfettiş gönderilmesini istediler.

PTT’nin sendikalaştıkları için işten attığı taşeron işçiler direnişlerini sadece işe geri dönmek için değil, sendikalaşmanın önünü açmak ve bir bütün olarak taşeronluk sistemini sarsmak için gerçekleştirdiklerini altını çiziyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar