Sendikalaştıkları için işten atılan VİP Giyim işçileri 17 gündür direniyor

Sendikalaştıkları için işten atılan VİP Giyim işçileri 17 gündür direniyor

VİP Giyim fabrikasında kötü çalışma koşullarına, mobbinge, düşük ücretlere karşı DERİTEKS Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan ve 17 gündür fabrika önünde direnen işçilerden Nimet Özkaya’yla konuştuk

Kocaeli Darıca’da bulunan VİP Giyim fabrikasında kötü çalışma koşullarına, mobbinge, düşük ücretlere karşı DERİTEKS Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan işçilerin fabrika önünde sürdürdükleri direniş 17 günü geride bıraktı.

Bu koşullara karşı hızla örgütlenen işçiler patronun haberdar olmasıyla baskıya maruz kalmış, zorla e-devlet şifreleri alınarak üye olup olmadıkları sorgulanmış, üye olanlar “istifa et” baskısıyla karşılaşmış, şifresini vermeyenler de işten atılmıştı.

Yağmura, soğuk hava koşullarına karşı 17 gündür fabrika önünde direnen işçilerden Nimet Özkaya’yla konuştuk. 23 yıllık işçi olup, asgari ücret alan Özkaya, neden sendikalaştıklarını, hangi baskılarla karşılaştıklarını ve ne istediklerini anlatıp, birleşik mücadele çağrısında bulundu:

Alınteri: Öncelikle fabrika içindeki çalışma koşullarını anlatmanızı kısaca anlatır mısınız?

Nimet Özkaya: Fabrika içinde çalışma koşulları çok zor. Yazın aşırı sıcak, kışın aşırı soğuk. Hijyen sıfır, yetersiz temizlik yapılmakta. Yemekler çok kötü. Ustalar aşırı şekilde mobbıng uyguluyor.

 

Alınteri: Sendikal örgütlenme nasıl başladı.  Patronlar öğrendiğinde ilk tutumları ne oldu?

Nimet Özkaya: Sendikal örgütleme ustaların mobbing uygulaması yüzünden başladı. Kendimize hiçbir şekilde hiçbir konuda muhatap bulamadığımız için bizi bu durumu onlar mecbur bıraktı. Patronların tutumları tabı gördüğünüz üzere duyunca işten çıkarmak oldu.

 

Alınteri: Fabrikada çalışanların hepsi kadın işçi mi?

Nimet Özkaya: Karma çalışıyoruz; ama 3’te 2’si kadın.

 

Alınteri: Siz kaç yıldır çalışıyorsunuz? Ne kadar ücret alıyorsunuz?

Nimet Özkaya: Ben 23 yıldır çalışıyorum 2 bin 260 TL alıyordum; bu bir utanç tablosu

 

Alınteri: Direnişiniz 17 gündür devam ediyor. Bu süreç içinde neler yaşadınız? Çevredekilerin tepkileri nasıl?

Nimet Özkaya: Bu süreç içerisinde işverenin baskısıyla yani buradaki direnişi sonlandırılması için bize psikolojik baskısı ile karşılaştık. Kolluk güçlerinin baskısıyla karşılaştık. İklim kış, soğuk hava ve iklim şartları ile mücadele ediyoruz; ama arkadaşlarımızın ve çevrenin yardımıyla bu direnişimizi sürdürmekte kararlıyız.

 

Alınteri: Direnişe başlama kararını nasıl aldınız?

Nimet Özkaya: En son çıkartılan Kadriye Horlu arkadaşımızın çıkartılırken hiçbir kâğıdı imzalamaması bizim direnişimizin başlangıcı olmuştur.

 

Alınteri: Bir kadın işçi olarak direniş içinde olmak size ne hissettiriyor? Aileniz sizin direnişte olmanızı nasıl karşıladı?

Nimet Özkaya: Ailelerimiz sonuna kadar arkamızda, bizi destekliyorlar. Kadın direnişçi olarak gururluyuz, tabi ki! Kadınız, güçlüyüz, kazanacağız!

 

Alınteri: Biliyorsunuz; İnşaat işçileri, çeşitli illerde belediye işçileri, Bozova metal işçileri … işçiler saldırılara, hak gasplarına, işçi kıyımlarına, sendika düşmanlığına karşı birçok yerde direniyor. Bu direnişlere ilişkin mesajınız ne olur?

Nimet Özkaya: Direne direne kazanacağız! Mücadelemizi birleştirmeliyiz. Yasasın işçi sınıfı dayanışması’

Yağmur çamur demeden direnmeye devam ediyoruz. Bütün emek örgütlerini ve dostları desteğe bekliyoruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar