SES: Hukuksuzluğunuza boyun eğmeyeceğiz, Bülent’in hesabını soracağız…

SES: Hukuksuzluğunuza boyun eğmeyeceğiz, Bülent’in hesabını soracağız…

SES Genel Merkezi, OHAL KHK’sıyla ihraç edilip, geçirdiği kalp kriziyle hayatını kaybettikten sonra OHAL Komisyonu’nda “aklanan” sağlık emekçisi Bülent Uçar’la ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) Genel Merkezi, ’93 yılından beri sağlık emekçisi olarak çalışan, sendikanın Malatya Şube Yönetimi dahil birçok kademesinde görev alırken,  29 Ekim 2016 tarihli 675 sayılı OHAL KHK’sıyla kamu görevinden ihraç edilen, ihraç sürecinden sonra İŞKUR dahil birçok yere iş için başvuran, girdiği her işten kısa bir süre sonra çıkarılan ve 17 Şubat 2017 tarihinde geçirdiği kalp kriziyle yaşamını yitiren Bülent Uçar’ın ölümünden sonra yargıda “aklanmasına” ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Sendika avukatlarının 11 Eylül 2017 tarihinde OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’na yaptıkları başvurunun kabul edildiği, kararda Bülent Uçar’la ilgili adli- idari hiçbir soruşturma ve kovuşturmanın bulunmadığı, ayrıca herhangi bir yasa dışı örgüt veya yapı ile ilişkili olmadığı ve bütün hakları ile kamu görevine iadesine karar verildiği belirtildi.

SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in açıklama yaptığı basın toplantısına; Bülent Uçar’ın eşi Songül Uçar, Malatya Şube Eş Başkanımız Zuhal Güler, KESK EŞ Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, KESK’e bağlı sendikaların genel merkez yöneticileri, TTB Merkez Konsey Üyesi Gülriz Erişgen, İHD Eş Genel Başkanı  Öztürk Türkdoğan ile HDP’li vekiller Ömer Faruk Gergerlioğlu, Semra Güzel, Mehmet Tiryaki ve Necdet İpekyüz katıldı.

Açıklamanın devamında 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşanan ihraçlar, kapatma ve soruşturmalar şöyle özetlendi:

732 gün OHAL sürdü,

 

32 KHK çıktı, 152 kanun değiştirildi,

 

Bu KHK’lerde toplam 48 özel sağlık kuruluşu, 179 basın yayın kuruluşu, 1.767 Dernek, 4.722 işyeri kapatıldı, 48.535 kişi işsiz kaldı,

 

209’u gazeteci, 95’i belediye başkanı, 12’si milletvekili olmak üzere 70.689 kişi tutuklandı,

 

99 belediyeye kayyum atandı,

 

19 sendika ve konfederasyon kapatıldı, 7 grev yasaklandı,

 

11257’si sağlık ve sosyal hizmet emekçisi olmak üzere 135.856 kişi sorgusuz sualsiz bir şekilde işinden oldu,

 

58 kişi OHAL ve KHK bağlantılı intihar ve şüpheli ölümle yaşamını yitirdi.

OHAL Komisyonu suç işlemeye devam ediyor

OHAL Komisyonu’nun aynı hukuksuzlukları devam ettirdiği, tüm bu yaşananların sadece ihraç edilenleri değil, ailelerini de mağdur ettiği belirtilen açıklamada şunlar ifade edildi:

Bütün bu hukuksuzluğa OHAL Komisyonu da dahil oldu, bugün itibari ile OHAL Komisyonu suç işlemeye devam ediyor.

 

Komisyon 126 bin 200 başvurudan 92 binini sonuçlandırdı ve sadece 8 bin 100 başvuruyu kabul etti. 83 bin 900 başvuruyu reddetti. OHAL Komisyonu’nun işlediği suçu şimdi de idare mahkemeleri devralıyor.

 

Uygulamaları ile devam eden OHAL’in Anayasaya aykırı olduğu, yine OHAL KHK’lerinin de Anayasaya aykırılı olmasının yanı sıra yapılan işlemlerin temel haklara aykırı olduğu ve kamu görevinden çıkarılan kişilerde “medeni ölüm” hali yarattığını her defasında ifade ettik.

 

12 Eylül uygulaması güvenli soruşturmaları geri getirildi

 

Yine OHAL KHK’leri nedeniyle 12 Eylül faşizminin uygulamalarından biri olan güvenlik soruşturması uygulaması geri getirilerek “kendileri gibi düşünmeyenlerin” kamuda görev yapmasının önü kesilerek binlerce insan da bu sebeple mağdur edilmektedir.  Öyle ki öğrenci olduğu dönemlerde demokratik eylem ve etkinliklere katılmak, “Özgecan’ın katledilmesi sonrası yapılan basın açıklamasına katılmak” gibi gerekçeler kişilerin güvenlik soruşturmasını geçememesine sebep olarak gösterilmektedir. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar