Sevtap Şahin cinayeti ‘sinsice değil, bağıra bağıra işlendi!’

Sevtap Şahin cinayeti ‘sinsice değil, bağıra bağıra işlendi!’

15 Haziran’da eşi Özcan Şahin tarafından boğularak komalık edilen ve 3 gün sonra hayatını kaybeden Sevtap Şahin’in (40) 60’a yakın şikâyette bulunduğu, kendisine koruma verildiği, cinayetin buna rağmen işlenebildiği açığa çıktı

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin gündemde olduğu bu günlerde ardı ardına katledilen her kadının hikayesi; bu ülkede kelimenin gerçek anlamıyla bir kadın kırımının yaşandığını gösterdiği gibi, politikleşmiş, toplumsal gericilik birikimi kadar devletin tüm bürokratik aygıtlarına sinmiş somut bir kadın düşmanlığının aynası oluyor.

Pınar Gültekin’in vahşice katledilmesinin ortaya çıkardığı gerçeklerin (hem erkeklerin kadınları ne kadar kolay katledebildikleri ve bunu hangi argümanlarla meşrulaştırdıkları hem de cinayetin işlenme biçimindeki planlanma-vahşet açısından) ardından bu sefer de 15 Haziran’da eşi tarafından boğularak komalık edilen ve 3 gün sonra hayatını kaybeden Sevtap Şahin’in ölümüne giden sürecin çarpıcı hikayesi yansıdı basına.

Özcan Şahin’le 22 Ağustos 2019’da evlenen 40 yaşındaki Sevtap Şahin, gördüğü şiddetten kaçıp 6 Ekim’de annesinin evine sığındı. 60’a yakın şikâyette bulunulan Şahin hakkında uzaklaştırma kararı alınırken, Sevtap Şahin için ise koruma kararı verildi. Fakat bu süreçte katil evin çevresinde dolaşmaya hatta önüne sandalye çekerek oturmaya devam etti. Anahtar uydurarak eve girip, Sevtap Şahin’e saldırabildi ve o olayda kullandığı anahtar daha sonra polisler tarafından kendisine teslim edilebildi! Olayın yaşandığı 15 Haziran’da Özcan Şahin’in annesi polisi arayıp, “oğlum gelinimi öldürmeye gidiyor” dediği halde buna uygun bir ciddiyette önlem alınmadı!

Bu gerçeklere rağmen Sevtap korunamadı ve 9 ay boyunca korkudan çıkamadığı annesinin evine zorla giren katili tarafından komalık edilecek şekilde boğuldu!

Ailesi, olay günü görevli polislerin de “görevlerini ihmal” ettiklerini ileri sürerek suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Sevtap Şahin’in acılı annesi Sevil Gözüyaşlı, “Kızım ihmalden öldü. Bu sistemde kadınlar korunmuyor. Kadınlar niye öldürülüyor diye merak ediyordum. İşte bundan öldürüyorlarmış” dedi.

‘Uzaklaştırma kararı verilse de her gün evimizin etrafındaydı’

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre, evde sadece kızıyla kaldıkları için, Özcan Şahin’in kendilerini “sahipsiz” bularak rahat bırakmadığını belirten anne Sevil Gözüyaşlı, “Kızıma koruma kararı verildi ama herhangi bir koruma alınmadı. Sözde korundu. Katile de uzaklaştırma kararı verilmişti ama her gün evimizin etrafına gelirdi. Evin önüne sandalye getirip oturuyordu. Kapımızı dinlerdi. Evi taşlıyordu. Bir keresinde kapıya anahtar uydurup kızıma saldırdı. Polisler o anahtarı ona tekrar iade etmiş. Çok defa şikâyette bulunduk. Hiçbir şey yapılmadı. Karakolda 2 saat boyunca onu da bizi de tutuyorlardı. Biz çıktıktan 2 dakika sonra onu da bırakıyorlardı. Peşimizden geliyordu” diye konuştu.

Oğlum gelinimi öldürmeye gidiyor’

Anne Gözüyaşlı, olay günü sabah saatlerinde katilin annesinin polise, “Oğlum gelinimi öldürmeye gidiyor” diye ihbarda bulunduğunu belirterek şunları anlattı:

Saat 07.30’da eve gelen polis, ‘Baktık. Buralarda yok, tutanak tuttuk’ diyerek gittiler. Oysa katil apartmanın yangın merdiveninde saklanmış. Ne kızımı alıp güvenli bir yere götürdüler ne de kapıda birini görevlendirdiler. Saat 09.00 gibi işe gitmek için kapıyı açtığımda katil kafama bir yumruk atarak içeri girdi. Kızımın boğazına sarıldı. Bağırdım, komşular geldi. Komşularla beni dışarıda bırakarak daire kapısını kilitledi. O anda polisi 3 defa aradım ama polis 20 dakika sonra geldi. Oysa karakol evin bir alt sokağında, 2 dakika yürüme mesafesinde. Kızım canıyla boğuşurken polisler, kapıyı kırma izni bekledi.

 

‘Kızım öldürülürken polisler kapının önünde birbirine hal hatır soruyordu’

 

‘Kırın, girin, ev benim, kızımı öldürdü’ dediğimde ise ‘Karı-koca içeride. Özel mülk, girilmez’ dediler. Savcıdan izin aldılar bu sefer de kapıyı kıramadılar. Kızım ölümle cebelleşiyorken polisler kapının önünde, ‘Ne yapıyorsun, nasılsın’ diyerek hal hatır soruyordu. Katil, yaklaşık 45 dakika içeride kaldıktan sonra elinde sigarayla kapıyı açtı. Kızım komadayken polisler, ‘Yapabileceğimiz bir şey var mı’ diye sorduklarında, ‘Görevinizi yapmanız gereken zamanda yapmadınız’ dedim.

’60’a yakın şikayetimiz vardı’

Abla Seval Doğru da yapılan şikâyetlere değinerek şu açıklamada bulundu:

Hem bir ay birlikte oturdukları evin oradaki Demirlibahçe ile Etimesgut karakolunda hem ilçe emniyet müdürlüğünde hem de savcılıkta 60’a yakın şikâyetimiz var. Ama hiçbir şey yapılmadı. Annem o günden beri eve giremiyor, çok kötü durumda. ‘Çocuğumu koruyamadım’ diyor başka bir şey demiyor. Bize ölüm sinsice gelmedi, bağıra bağıra geldi. Ama hiç kimse sesimiz duymadı. Polis sanki kardeşime zarar verilsin de ‘Öyle müdahale edelim’ diyerek beklemiş. Kardeşimi mezara koydular. Devlet kardeşimi de koruyamadı. O saate orada görev yapan tüm polisler ve itfaiye ekibi hakkında dava açacağım. Darp ve tehditle ilgili kardeşimin davası vardı. Bir tanesinin mahkeme kağıdı kardeşim öldükten sonra geldi. Yani hukuk süreci kardeşimden sonra başladı. Buradaki sorun tedbirsizlik, hukuksuzluk. Katilin, hiçbir şekilde indirim almadan ömrünün sonuna kadar içerde çıkmamasını istiyorum. Sonuna kadar kardeşimin hakkını savunacağım.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar