Sibaş işçileri işe iade davasını kazandı

Sibaş işçileri işe iade davasını kazandı

190 gündür nöbet eylemi sürdüren 77 Sibaş işçisinden 51’i işe iade davasını kazandı

Aydın’ın Söke ilçesinde kurulu SİBAŞ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Tek Gıda İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler, direnişlerinin 190. gününde işe iade davalarını kazandı.

Aydın’ın Söke ilçesinde faaliyet gösteren SİBAŞ turşu fabrikasındaki işlerinden çıkarılan işçilerin işe iade edilmeleri talebiyle açtıkları davanın karar duruşmasında işe iade kararı çıktı. Söke 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada işe iade kararı çıkmasının ardından sevinçlerini paylaşan işçiler, açıklamada bulundular.

9 yıldır SİBAŞ’ta posta başı olarak çalışan Meral Yıldız, “Mutluyuz, direndik ve kazandık. Mahkemesi ertelenen arkadaşlarımız için de inşallah aynı kararı verilir. Davamızın peşini bırakmayacağız, biz hep tazminat değil insanca çalışmak istediğimizi, işi geri alana kadar direneceğimizi söyledik. Direniş çadırımızda verdiğimiz mücadele işe girene kadar devam edecek” dedi.

İşçilerden Halime Ulutaş da yaptığı açıklamada, direnişlerinin 190. gününde mahkemeden çıkan karardan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Adliye önünde desteğe gelenlere de teşekkür eden Ulutaş, “Çok mutluyuz, duygularımı tarif etmem çok zor. İşçi kazandı, hak mücadelesi kazandı. İşimize geri dönebilmemiz için önemli bir adımdı mahkeme kararı. İşimize geri dönene kadar mücadelemiz sürecek. Her şey çok güzel olacak” ifadelerini kullandı.

77 işçiden 51’inin işlerine geri dönme kararı verilirken, diğer işçilerin duruşması 20 Eylül’e ertelendi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar