Sicili hayli kabarık İGA’ya inanalım mı?

Sicili hayli kabarık İGA’ya inanalım mı?

İstanbul Havalimanı’nda intihar ettiği iddia edilen İbrahim Layık’la ilgili günler sonra açıklama yapan İGA, bizi, İbrahim’in intihardan hemen önce kendisinin çıkış istediği ve bunun dilekçesini verdiğine ikna etmeye çalışıyor!

Bir işçi mezarlığı olarak tarihe geçen İstanbul Havalimanı’nın yüklenici firması İGA, 18 Haziran’da istagram hesabından ağlayan fotoğrafıyla birlikte yaptığı “Kürt olduğumuz için hep dışlandık. Belki bu yaptığım şeyle değişir ne mutlu Kürt ve Türk’üm diyebilene. Hakkınızı helal edin” paylaşımından sonra intihar ettiği iddia edilen güvenlik işçisi İbrahim Layık’la ilgili günler sonra bir açıklama yapma tenezzülünde bulundu! Açıklamada İbrahim’e intihar ettiği gün kendilerinin çıkış vermediğini, tersine kendisinin çıkışını istediği hatta şirketin İnsan Kaynakları’nın İbrahim’i ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor.

Sırtını dayadığı devlet gücünün sağladığı kolaylıklarla İstanbul Havalimanı’nın tüm hizmetlerini kapan İGA, güvenlik hizmetlerini de İGA Güvenlik şirketi üzerinden yürütüyor. Güvenlik işçisi İbrahim’in de çalıştığı İGA Güvenlik’te nasıl bir aşağılama, ayrımcılık ve saldırganlıkla karşılaştığı ya da gerçekten intihar edip etmediği henüz tam olarak bilinmiyor.

İbrahim’in sevdiği ve evlenme teklif ettiği belirtilen başka bir güvenlik işçisi kadın tarafından Kürt olduğu için reddedildiği iddiası öne çıkarıldı. İntihara sürükleyenin de bu reddediş olduğu belirtildi. Fakat intiharı planlayan bir insanın gidip çalıştığı şirketten çıkışını vermesini istemesinin, bunun dilekçesini yazmasının akla da duygulara da aykırı olduğu sorusu ortada kaldı. Belli ki İbrahim’in tek sorunu sevdiği kadın tarafından Kürt olduğu için reddedilmek değildi.

Bu noktada insanın kafasına bir sürü soru hücum ediyor. Bunlardan biri de eğer iş cinayeti değil de intiharsa; İbrahim’in bu duygularının ve yaptığı evlenme teklifinin İGA Güvenlik’in de gündemine girmiş olduğu ya da çalışma ortamındaki ırkçı şoven işçilerin sataşmalarına neden olduğudur. Her iki durumda da İbrahim’in karanlık noktalara çekilerek tehdit edilmiş, aşağılanmış ve belki de şiddete uğramış olması olasıdır.

Dahası etnik kökeni nedeniyle sevdiği kadın tarafından reddedilen bir insan “dışlanmaktan” bahsetmez, bunun için başka kavramlar, başka cümleler kurar!

İbrahim’in içli içli ağladığını gösteren fotoğrafı da tarihsel-toplumsal kökleri görünenden de derin olan şovenizm zehrinin kolay kolay temizlenmeyeceğini tüm iliklerinde hissettiğini dahası buna dair tüm inancını yitirdiğini gösteriyor.

Dün memleketi Nusaybin’de toprağa verilen İbrahim’in ağabeyi Ömer Layık ise kardeşinin intihar edecek biri olmadığını, iş cinayetinden şüphelendiklerini, olaydan önce iş çıkışının verildiğini, telefonunun sıfırlandığını, atılan mesajın da intihar süsü vermek için atıldığını,  kendilerine önce “servis aracının altında kaldığı”nın söylendiğini sonra “intihar” dendiğini belirterek, “Bize göre bu şüpheli bir ölümdür” demişti.

Her halükârda İbrahim’in ölümünün basit bir aşk acısı ve etnik kökeni dolayısıyla reddedilmekten dolayı sürüklendiği bir intihar olmadığı açık.

O nedenle de havalimanı şantiyesini bir işçi mezarlığına dönüştüren, kar oranları dışında gözleri bir şey görmeyen İGA’nın bugün tenezzül ederek yaptığı açıklama nereden baksanız tutarsızlık ve riyakarlık kokuyor.

İbrahim’in ölümünden sonra konunun sosyal medyada ve bazı yayın organlarında ‘işten çıkarılma’ gibi asılsız bir iddia ile ilişkilendirilmesine istinaden açıklama yapma zorunluluğunun doğduğunun belirtildiği açıklamada, ‘merhum iş arkadaşları Layık’ın işten çıkarıldığı iddiasının kesinlikle asılsız olduğu’na dikkati çekilerek, çocukların bile inanmayacağı bir senaryo kuruldu.

Olayı daha da şüpheli hale getiren İGA’nın açıklamasında şunlar söylendi:

Merhum, üzücü olaydan önce kendi isteğiyle İGA İnsan Kaynakları Müdürlüğüne yazılı bir dilekçe ile başvurarak, istifasını sunmuştur. Kendisi kalmaya ikna edilmeye çalışılmasına rağmen istifasına gerekçe olarak da ailevi nedenleri göstermiştir. İstifa dilekçesi halihazırda İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğümüzde bulunmaktadır.

Açıklamada, İGA olarak merhum İbrahim Layık’ın ailesinin yanında olmak, derin acılarını paylaşmak adına her türlü girişimin gerçekleştirildiği, bu süreçte dayanaksız iddialarla konunun çarpıtılmaya çalışılmasından büyük üzüntü duyulduğu, merhuma bir kez daha Allah’tan rahmet ve tüm sevenlerine baş sağlığı dilendiği kaydedildi.

Siz inandınız mı?


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar