Sigortalı çalışan sayısında 1 yılda 379 bin azalış!

Sigortalı çalışan sayısında 1 yılda 379 bin azalış!

TEPAV’ın yayımladığı bültene göre sigortalı çalışan sayısı, Nisan 2020’de geçen yılın aynı ayına göre 379 bin azaazalırken, işsizlik sigortasına başvuranların sayısı 167 bin arttı, 4 bin KOBİ battı,, kayıtlı çiftçi 75 bin düştü, inşaat ve turizm işsizlikte başı çekti, kadın işsizliği yükseldi…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Nisan 2020 verilerinin değerlendirildiği Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)) İstihdam İzleme Bülteni’nin 95’inci sayısı; istihdamdaki daralmayı, güvenceli çalışanlar arasındaki işsizliği, kadın işsizliğini, KOBİ’lerdeki batıkları, çiftçilerin yıkımını, işsizliğin işkollarına göre dağılımını ortaya koydu.

İnşaat ve turizm başı çekiyor

Buna göre nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla azalan sektör, 150 bin azalışla bina inşaatı sektörü oldu. Bu sektörü 130 bin azalışla bina ve çevre düzenleme faaliyetleri, 117 bin azalışla konaklama, 50 bin azalışla bina dışı yapıların inşaatı ve 48 bin azalışla yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri sektörleri takip etti.

Sigortalı çalışan işsizliğinde Antalya başı çekiyor

Sigortalı ücretli çalışan sayısı son bir yılda en fazla azalan il, 113 bin azalışla Antalya oldu. Antalya’yı 52 bin azalışla İstanbul, 39 bin azalışla Ankara, 36 bin azalışla Muğla ve 22 bin azalışla İzmir izledi.

İşsizlik ödeneği bekleyenlerde İstanbul önde

İşsizlik ödeneği bekleyenlerin sayısı (ki işsizlik ödeneğini alabilmenin kolay olmadığını düşünecek olursak) son bir yılda 47 bin artışla en fazla İstanbul’da arttı. İstanbul’u 13 bin artışla Antalya, 12 bin artışla Ankara, 10 bin artışla İzmir ve 5 bin artışla Antep takip etti.

Nisan 2020’de, Nisan 2019’a göre işsizlik ödeneği alanların sayısında en fazla azalış Bursa’da oldu. Bursa’yı İstanbul, İzmir, Tekirdağ ve Adana izledi.

KOBİ sayısı 4 bin düştü

Bültende yer alan diğer veriler ise şöyle:

-İstihdam bir ayda 739 bin azaldı.

-İmalat sanayide kayıtlı istihdam 1 yılda 88 bin arttı.

-1 yılda kadın istihdamı 106 bin azaldı.

-1 yılda imalat sanayide kadın istihdamı 25 bin arttı.

-1 yılda 44 sektörde ve 46 ilde işyeri sayısı azaldı.

-1 yılda KOBİ sayısı 4 bin, KOBİ’lerde sigortalı çalışan sayısı 279 bin azaldı.

– 1 yılda kayıtlı çiftçi sayısı 75 bin azaldı.

-Kamu çalışanı sayısı 1 yılda 70 bin arttı.

– 1 yılda kazancı en hızlı artan sektör sosyal hizmetler sektörü oldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar