Şili’de bir kadın sanatçı katledildi

Şili’de bir kadın sanatçı katledildi

Şili’de polis tarafından gözaltına alınan Daniela Carrasco işkence ve tecavüze maruz bırakılarak katledildi

Şili halkının on yılların neoliberal ekonomik-siyasi-kültürel politikalarına karşı patlayan isyanı büyük bedeller pahasına devam ediyor. Sadece neoliberal kapitalizme değil, kapitalizmin kendisine de isyanı ifade eden bu patlamanın en önemli öznelerinden biri olan kadınlar, katliamcı Piñera hükümetinin özel hedefi oluyor. Gözaltında tacize-tecavüze uğrayıp, katledilebiliyor.

Sistemin dayattığı sınırları yıkıp geçerek sokaklarda özneleşen, yeni bir hayatın kurucu parçası olmak için varlıklarını ortaya koyan Şilili kadınlardan biri de “Mimo” olarak da tanınan pandomim sanatçısı Daniela Carrasco’ydı. Carrasco kaçırıldı, tecavüze uğradı, işkence görüp katledildi.

Ölü bedeni bir meydanda asılı bırakılarak, tüm kadınlara özel bir mesaj verilmeye çalışıldı: Evlerinize dönün!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’nün yaratıcıları olan Mirabel Kardeşler’in izinde giden Mimo, eşitlik ve özgürlük mücadelesinin unutulmaz simgelerinden biri olarak yaşayacaktır. Tıpkı, Mirabeller gibi…

Pinochet döneminin işkence birikimine ve hafızasına sahip Şili polis gücü, kontrgerillası ve bilumum işkenceci takımına sırtını dayayan Piñera da tıpkı Trujillo ya da Pinochet tarihin diktatörler çöplüğünde yerlerini alacaklardır!

Duvarlara “Vatandaş değiliz, proleteriz”, “Depresyon değil, kapitalizm!” diye yazarak emekçi insanlığın sürüklendiği yokluğa, yoksulluğa, çıkışsızlık ve çaresizliklere kaynağına işaret ederek parmak basan Şili halkı bu isyanda 23 kayıp verdi. Piñera‘nın karanlık güçleri 2200’den fazlasını yaraladı. 200’den fazlasıysa gözünü kaybetti!

Şiiri, dansı, müziği estetik bir direnişin harcı yapan Şili halkı da bizler de katledilenleri unutmayacak, onların çağrılarını mücadelemize katacağız.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

2 Yorumlar

İlgili yazılar