Şili’deki polis şiddetini belgeleyen kadın gazeteci katledildi

Şili’deki polis şiddetini belgeleyen kadın gazeteci katledildi

Şili’de gözaltına alındıktan sonra tecavüz ve işkenceye uğramış bedeni bir meydana asılı bulunan pandomim sanatçısından sonra gazeteci-fotoğrafçı Albertina Martinez Burgos da evinde katledildi, çektiği görüntülerse çalındı

Kapitalist vampirlik ve onun siyasi temsilcilerinin baş düşmanlarından birinin kölelik zincirlerini koparıp kendi hayatları üzerine söz söyleyen, bununla da yetinmeyip halkın acılarını örgütleyen-duyuran, direnişlere kararlılıklarını katan kadınlar olduğu, Şili’deki halk isyanıyla bir kez daha kanıtlandı.

Şili halkı 25 Kasım’da devletin kadına dönük şiddetini ve düşmanca tutumunu tartışırken; isyana, sanatları ve mesleki yetenekleriyle güç katan kadınlar öldürülmeye, işkenceye uğramaya devam ediyor.

Ekim ayı başında yapılan ulaşım zamlarına karşı gerçekleştirilen turnike eylemine polisin saldırması, tüm ülkeyi özgürlük-eşitlik özlemiyle yüklenmiş bir isyan fırtınasıyla sarıp sarmalarken; Şili’de faşizm ve gericilikten beslenen devlet aklı ilk önce kadınları hedefe çaktı. Şili halkının dinamik gücü kadınlar, katliamcı Piñera hükümetinin asker ve polislerinin özel hedefi olmaya devam ediyor.

Pandomim sanatçısı Daniela Carrasco’nun (36) tecavüze uğramış, işkence edilmiş bedeninin bir meydanda asılı bulunmasına dönük tepkiler sürerken; bu sefer de protestoları izleyen bir kadın gazeteci evinde ölü bulundu.

Başkent Santiago’da, Albertina Martinez Burgos isimli 38 yaşındaki fotoğrafçı ve gazetecinin, 22 Kasım günü evinde ölü bulunduğu, bedeninde şiddet izlerine rastlandığı, çektiği görüntü ve fotoğrafların çalındığı ve savcılığın olayı cinayet olarak araştırdığı açıklandı.

Şili basınına göre, Martinez Burgos beş haftadan uzun süredir devam eden halk protestolarını takip ediyor, özellikle de Şili askeri polisinin (Carabineros) protestoculara yönelik saldırılarını kayıt altına alıyordu.

Savcılıktan yapılan açıklamada soruşturmanın cinayet soruşturması olarak sürdürüldüğü ve gazetecinin çektiği fotoğraflarının ve ilgili malzemelerinin de çalındığının tespit edildiği belirtildi.

Şili’de Ekim başından bu yana süren gösterilerde 23 kişi hayatını kaybederken, 1218 kişi yaralanmış ve 9 bin 203 kişi gözaltına alınmıştı. Yaralananlardan en az 230’u, polislerin kullandığı havalı silah mermilerinin yüzlerine isabet etmesi sonucu görme yetisini kaybetmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar