Sinbo işçileri direniş derslerini anlattı

Sinbo işçileri direniş derslerini anlattı

TOMİS’e üye oldukları için tek taraflı olarak ücretsiz izne zorlanan ve fabrika önündeki 31 günlük direnişten sonra taleplerini kabul ettiren Sinbo işçileri bugün yaptıkları basın açıklamasıyla direnişin kazanımlarını anlattı

Tüm Otomobil ve Metal İşçileri Sendikası’nda (TOMİS) örgütlendikleri için 11 Eylül’de 2 aylığına ücretsiz izne gönderilen, 2 ay sonra da bu fiili kıyımın süresi uzatılan Sinbo’daki işçileri, fabrika önünde 31 gün sürdürdükleri direnişle taleplerini kabul ettirmişti. Ücretsiz izne çıkarılan işçiler bugün işbaşı yaptırıldı.

TOMİS bugün fabrika önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla direniş derslerini paylaştı. Fabrikadaki işçilere sendikalı olmanın öneminin anlatılarak, “örgütlenin” çağrılarının yapıldığı basın açıklamasında, Direne direne kazandık!”, “Birleşe birleşe kazandık!”, “Kadın erkek el ele örgütlü mücadeleye!” sloganları haykırıldı.

Basın açıklamasını Sinbo işçisi Ömer Kocaman okudu. Kocaman, ücretsiz izin uygulamasının sınıfa dönük bir saldırı aracı olduğunu vurgulayarak, Simbo’da bu aracın sendikal örgütlenmeye karşı kullanıldığını ifade etti.

Fabrika önünde çadır kurdukları eylemi ‘direniş okuluna’ çevirdiklerini ifade eden Kocaman, 31 günde 11 ders yaptıklarını, bu derslerde işçi sınıfının tarihsel deneyimlerini, güncel sorunlarını ve mücadelelerini inceleyerek işçilere yol göstermeye çalıştıklarını ifade etti.

Ücretsiz izne çıkartılan 6 kişiden 3’ünün kadın işçi olduğunu hatılatan Kocaman, direnişlerinin kadın işçiler üzerindeki çifte sömürüye, eşitsizliğe, tacize, tecavüze ve mobbinge karşı bir başkaldırı olduğunu da ekledi.

Kocaman “31 gün süren direniş ve mücadelemize Çalışma Bakanlığı kayıtsız kalamadı. Sinbo’ya müfettişlerini gönderdi ve ücretsiz izne çıkartılan işçi arkadaşlarımız, ücretsiz izne çıkartıldıkları günden itibaren tüm haklarını alarak bugün işbaşı yaptılar. Direnişimiz ve mücadelemiz sonucunda milyonlarca işçiyi köleliğe boyun eğmek zorunda bırakan ücretsiz izin saldırısına karşı önemli bir mevzi elde ettik. Sinbo fabrikasında ücretsiz izni geri çektirdik” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar