Sinemada sansür yasasına tepkiler devam ediyor

Sinemada sansür yasasına tepkiler devam ediyor

Erdoğan’ın bazı sanatçı müsveddelerinin katılımıyla imzaladığı ‘sansür yasası’na SİYAD’tan da tepki geldi

“Sinemada Sansür Yasası” olarak bilinen, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, bazı sanatçı müsveddelerinin katıldığı bir törenle, Erdoğan tarafından imzalanıp yürüklüğe konulmuştu. Sansür yasasına ve buna destek verenlere karşı tepkiler ise devam ediyor.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) bir acıkama yaparak Erdoğan’ın, sinema sektöründen kimi isimleri Sarayda ağırlayarak imzaladığı kanuna tepki gösterdi.

SİYAD, twitter hesabından yaptığı paylaşımda şöyle dedi:

“Sinema kanununda “değişiklik” yapan ve bugün yürürlüğe giren kanunda sinema üzerindeki sansür mekanizmasının pekiştirilmesini ve sinema emekçilerinin çalışma koşullarında iyileşme getirecek hiçbir düzenleme olmamasını esefle karşılıyor. sinema sektörünün duyarlı bileşenlerinin bu ve benzeri konularda uzun soluklu mücadelesinin yanında olacağımızı beyan ediyoruz.”

Sansür yasası ne getiriyor?

Kanuna göre, ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım, senaryo ve diyalog yazım, animasyon film yapım, kısa film yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile yerli film gösterim destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere destekleme kurulları oluşturulacak.

Sekiz üyeden oluşacak komisyon, ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmlerinin, ticari dolaşıma veya gösterime sunulmasından önce değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasını yapılacak. Uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak.

Değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış olan sinema filmleri; festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak ’18+’ yaş işareti ile gösterilecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar