Sinyalizasyon eksikliği iki makinistin daha canına maloldu

Sinyalizasyon eksikliği iki makinistin daha canına maloldu

BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir, Ankara Kalecik’te dün gerçekleşen ve iki makinistin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan tren kazasının arkasında da sinyalizasyon eksikliği olduğunu söyledi.

Bir önceki Ulaştırma Bakanı Turhan, 13 Aralık 2018’de Ankara’da gerçekleşen ve üçü makinist dokuz kişinin ölümüne, 107 kişinin de yaralanmasına neden olan Yüksek Hızlı Tren (YHT) “kazasına” ilişkin getirilen “sinyalizasyon sisteminin eksikliği” eleştirilerine ”Sinyalizasyon sistemi demiryolu işletmeciliği için olmazsa olmaz bir sistem değil. Kamuoyunda sinyalizasyon olmadığı için bu kaza oldu gibi değerlendirmeler yapanlar doğru değerlendirme yapmıyor” yanıtı vermişti. Onlar için önemsiz olan sinyalizasyon sistemindeki eksiklik dün iki makinistin daha canına maloldu.

Dün sabah saat 06:30’da Çankırı-Kayseri istikametinden hareket eden yük treni ile Kayseri-Çankırı istikametinden hareket eden yük treninin Ankara’nın Kalecik ilçesinde kafa kafaya çarpışması sonucu iki makinist hayatını kaybetmişti. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) tarafından yapılan açıklamada bu “kazanın” da daha öncekiler gibi sinyalizasyon sistemindeki eksikliklerden kaynaklı olduğu belirtildi.

BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir, “Hattın sinyalizasyon sistemi tamamlanmadığı için yine bir facia yaşandı” dedi.

“En önemli eksik lokomotif haberleşme sisteminin sağlıklı çalışmaması”

Birgün’den Burcu Cansu’ya konuşan Özdemir, kazaya 3 önemli sistem hatasının sebep olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

En önemli eksiklik hat boyu sinyalizasyon sistemi ile lokomotif üzeri sinyalizasyon iletişimini sağlayan lokomotif haberleşme sisteminin sağlıklı çalışmamasından kaynaklandı. Bu sistem sağlıklı çalışsaydı kapalı olan kırmızı sinyalde frenleme yaptırıp treni durduracaktı. Kazanın meydana geldiği Irmak-Zonguldak hattının ihalesi yeni yapıldı. Bu hat kullanıma açıldı fakat sinyalizasyon tam olarak bitmedi. Sinyalizasyon tamamlansaydı bu trenlerin kafa kafa çarpışması mümkün olmazdı.

“Telsiz ile haberleşmede de sorunlar olduğunu öğrendik”

Özdemir, ayrıca “Telsiz ile haberleşmede de sorunlar olduğunu öğrendik. Haberleşmede yaşanan bu eksiklik sebebi kaza meydana geldi” dedi.

“Makinelerin kontrolleri yapılmadı”

Makine üzerindeki otomatik frenin de çalışmadığını dile getiren diyen Özdemir, makinelerin yeterli kontrollerinin yapılmadığına dikkat çekerek şöyle devam etti:

Kazaya sebep olan son faktör ise teknik olarak ‘plaktorna’ olarak nitelenen yani trenin yönünün değişiminin yapılacağı alanın olmaması. Elektrikli lokomotiflerde makinist için iki yönde de kabin bulunuyor. Fakat kaza yapan bu trenlerde tek kabin var. Otobüs gibi düşünün. Trenler hangi istikamete gidecekse o yöne doğru gitmesini sağlamak için demiryolu tesisinde plaktorna dediğimiz aletin üzerinde trenin istikameti değişiyor. Bu tesis Çankırı’da bulunuyordu fakat bu arazi belediyeye verildi. Belediyede bu alanı çocuk parkı olarak kullanıyor. Yani treni kullanan makinistler ters yönden kumanda ettikleri ve görüş açısının sıkıntılı olduğu trenleri kullanıyordu. Görüş açısının yetersizliğine haberleşme ve sinyalizasyonda yaşanan eksikler de eklenince bir facia yaşandı. Bu sistem eksikleri tamamlanmadığı sürece yeni facialar olacaktır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar