Sîsê Ana tahliye edildi

Sîsê Ana tahliye edildi

85 yaşındaki hasta tutsak Sîsê Bingöl infazı tamamlandığı için ‘adli kontrol’le serbest bırakıldı

85 yaşında, pek çok hastalığı bulunan ve çocuklarını hatırlamakta bile güçlük çeken Sîsê Ana, tamamen politik bir tutumla 2 yıl tutulduğu cezaevinden, infazı tamamlandığı için ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı. Sîsê Ana’nın cezaevinde tek başına hayatını sürdüremeyeceği hastane raporlarıyla kanıtlandığı halde, İstanbul Adli Tıp kurumunun tamamen siyasi tutumla verdiği “kalabilir” raporları nedeniyle tahliye edilmemişti.

Sîsê Ana, Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nden sevk edildiği Adana Karataş Kadın Açık Cezaevi’nden tahliye edildi. Cezaevi önünde ailesi tarafından karşıladı. Kızı Hasbike Kanmaz, cezaevinden çıkan annesinin çok mutlu olduğunu ve direkt Muş’a geçeceklerini dile getirdi.

2 yıldır tahliye edilmiyordu

Sîsê Bingöl, Nisan 2016’da Muş’un Varto ilçesine bağlı Badan köyüne yapılan bir baskında üç kişi ile birlikte “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanarak Muş F Tipi Cezaevi’ne konuldu.

Haziran 2016’da yapılan ilk duruşmada hastalığı göz önünde bulundurularak tahliye edilen Bingöl, Nisan 2017’de devam eden yargılamada “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

Kendi beyanına göre 85 yaşında olan Sîsê Bingöl, 2 yılı aşkın süredir cezaevinde tutuluyordu.

Yaşlı olmasından dolayı algılama yeteneğini kaybetmiş olan Bingöl, mide, şeker, astım, tansiyon gibi hastalıklarla mücadele ediyordu.

Tek başına yaşamını sürdüremeyen Bingöl, diğer tutukluların yardımıyla günlük ihtiyaçlarını giderebiliyordu.

Bingöl’ün yaş ve hastalığından kaynaklı durumunun kötü olduğu, çocuklarının ismini dahi hatırlamadığı belirtiliyor.

Daha önce Bingöl için Muş Devlet Hastanesi’nce verilen raporda “Sağlığının cezaevinde kalmaya elverişli olmadığı” tespiti yapıldı. Ancak buna rağmen İstanbul Adli Tıp Kurumu’nca verilen raporda “Cezaevinde kalmasının hayatı için tehlike arz etmediği” denilerek daha önce tahliyesi engellendi.

Son olarak 2 Kasım’da da Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Bingöl için yine “Cezaevinde kalamaz” raporu verildi, fakat Adli Tıp Kurumu yine Bingöl için “Kendini kötü gösterme çabasındadır, cezaevinde kalabilir” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar