Şişli Etfal’de “hasta yok” denilerek yedi taşeron sağlık işçisi işten çıkarıldı!

Şişli Etfal’de “hasta yok” denilerek yedi taşeron sağlık işçisi işten çıkarıldı!

Dev Sağlık-İş, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetiminin, sözleşmeleri haziranda bitecek olan yedi sağlık çalışanının işine “Görüntüleme birimlerinde işler düştü” gerekçesiyle son verdiğini duyurdu.

Dev Sağlık-İş, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görüntüleme merkezinde çalışan çoğunluğu sendika üyesi yedi sağlık çalışanının ihale bittiği gerekçesiyle işten atıldığını, yine hastanenin MR, Tomografi birimlerinde çalışan ve aralarında sendika üyelerinin de bulunduğu 40’a yakın taşeron işçinin de ücretsiz izne çıkarıldığını duyurdu.

Hastanenin “hasta yok” diye ultrason bölümünü kapattığı ve yedi sağlık çalışanını işten attığını duyuran sendika, “İnsan ihaleyle çalışmaz, sağlıkta taşeron olmaz” diye vurguladı. Kamuda taşeronluğun bitirildiği iddiasının ne kadar temelsiz olduğunu da gösteren bu gelişmenin, salgın sırasında 32 bin sağlık çalışanının alınacağının belirtildiği dönemde gerçekleştiğine işaret edildi.

Özel hastaneler ücretsiz izne çıkarıyor!

Özel hastanelerin esnek çalışma adı altında çalışanlarını ücretsiz izine çıkarmaya devam ettiklerinin belirtildiği açıklamada, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (ÖHSAD) Başkanı, Bahat Hastaneler Grubu Sahibi Reşat BAHAT’ın hasta gelirlerinde yüzde 80’lere varan düşüş olduğu gerekçesiyle pandemi sürecinde devletin özel hastanelere el koyması gerektiğini dile getirdiği hatırlatıldı.

Kamu hastanelerinde de “hasta” yani müşteri hesabı! 

Kamu hastanelerinde de durumun bundan farklı olmadığı belirtilen açıklamada, salgın döneminde bile hastanelerin birer ticarethane gibi işletildiği kaydedilerek şunlar ifade edildi:

Farklı taşeron şirketler aracılığıyla yıllardır Şişli Etfal Hastanesi’nde ultrason, MR, Tomografi gibi görüntüleme birimlerinde çalışan tıbbi sekreterler, hekimler ve görüntüleme teknikerlerinden oluşan sağlık çalışanları Haziran’da bitmesi gereken sözleşmenin dahi bitmesini beklemeden ‘’günde birkaç çekim yapıyoruz sadece, işler düştü diyerek’’ Mart ayı sonunda işten çıkarılmanın gerçekleşeceğini hem hastane yönetimi hem taşeron firma yetkilileri tarafından dile getirilmiştir. Yıllardır sağlık emek ve meslek örgütleri olarak sağlık hizmetinin piyasalaştığını, hastaların müşteri olarak görüldüğünü söylüyoruz. Ama bu durum salgın döneminde bile hastanelerimizin bir ticarethane gibi işletildiğinin kanıtıdır. Pandemi döneminde bir kamu hastanesinde çalışanların işinden olması herhalde sadece ülkemizde görülebilecek bir durumdur.  Hastane yönetimi ile yalpan görüşmelerde ise şu anda yoğun olan birimlerde çalışmaya hazır olduklarını da açık bir şekilde ifade eden sağlık işçilerine verilen yanıt işten atmak oldu.

Açıklama, “Ülkemizde ilk Covid-19 tanısı konulduğu günden bu yana Sağlık Bakanına seslendik. Sağlık çalışanlarını koruyamazsanız bu virüsle baş edemezsiniz dedik. Bu yanlıştan derhal dönülmeli ve işten atılan sağlık çalışanları işlerine başlatılmalıdır” çağrısıyla sonlandı.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar