Sivas Katliamı’nın 27. yılında Kadıköy’de anma yapılacak

Sivas Katliamı’nın 27. yılında Kadıköy’de anma yapılacak

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri İstanbul Şubeleri, 30 Haziran Salı günü saat 19.00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 27. yılı için anma düzenleyecek

2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 27. yılında Sivas’ta ve pek çok ilde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri İstanbul Şubeleri de “Madımak Şehitlerini Anıyoruz-Pir Sultanlar Ölmez Direniş Sürüyor!” başlığıyla 30 Haziran Salı günü saat 19.00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda bir anma gerçekleştirecek.

Anmaya katılım çağrısı yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılan 33 aydın, yazar ve sanatçı, gericiler tarafından ateşe verilen Madımak Oteli’nde katledildiler.

 

Çok büyük değerlerini kaybetti o gün Türkiye…Şair Metin Altıok, Yazar Asım Bezirci, sanatçı Muhlis Akarsu, şair Behçet Aysan, üç telli curanın ustası Nesimi Çimen, karikatürist Asaf Koçak, şelpe tekniğinin önderi Hasret Gültekin… Ölenler arasında Hollandalı araştırmacı Carinna Cuanna da vardı, daha 12 yaşında olan Koray Kaya da…Yasemin, Asuman, Serkan, İnci, Menekşe’miz ve daha birçok değerimiz vardı katledilenler arasında.

 

33 can… Kimisi nişanlıydı, kimisi üniversiteliydi. Doktordu, eczacıydı, mimardı, mühendisti, öğrenciydi onlar. Anadolu, Rumeli, Karadenizli, Akdenizli, Egeli… Aleviydiler, Sünniydiler ve dünyalıydılar.

 

Küllerinden yeniden doğan 33 Anka kuşumuzu bulunduğumuz yerlerde anacak, sorumluları bulunduğumuz yerlerden lanetleyeceğiz. İstanbul’da yapacağımız basın açıklamasına tüm duyarlı dostları çağırıyoruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar