Siverek’te katliam var

Siverek’te katliam var

Urfa Siverek’te 15 Haziran’da yaşanan ve ajanslara “arazi kavgası” olarak düşen olayın, sırtını devlete dayamış çeteleşmiş gücün gerçekleştirdiği bir katliam olduğu açığa çıktı

Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesi’nde 15 Haziran günü ajanslara “arazi anlaşmazlığı nedeniyle yaşanan çatışma” olarak düşen ve 6 kişinin öldüğü, beş kişinin de yaralandığı haberin esası açığa çıktıkça “Burası sırtını devlete dayayarak her türlü zorbalığı yapan, kendi kanunlarını da buradan aldığı güçle kendisi yazan özek bir çete ve kontrgerilla cumhuriyeti” gerçeği bir kez daha görüldü. Olayın içinde jandarma da vardı eski AKP milletvekili ve kurucusu de; delilleri karartmak da vardı bir senaryoyu adım adım hazırlayarak gerçeği istediği kıvama ulaştırma pervasızlığı da…

Sosyal medyaya görüntüler düşmese ve katledilen ailenin geride kalan çocukları gerçekleri anlatmasa “Urfa’da her zaman yaşanan arazi çatışmalarından bir daha yaşandı” denilip geçilebilirdi. Fakat gerek görüntüler ve gerekse katliamda annesini-babasını, yengesi ve kuzenini kaybeden Yekbun İzol’ün sosyal medyada  paylaştığı bilgiler; bu çeteleşmiş, kastlaşmış, devletle iç içe geçerek kendi hükümranlığını kurmuş bu köhnemiş ‘Cumhuriyet’in tıynetini bir kez daha ortaya koydu.

Yekbun İzol’un sosyal medyada paylaştığı ifadelere göre katliamın sorumlusu AKP eski Milletvekili Zülfikar İzol’un kardeşleri Cihan İzol, Medeni İzol, Cemal İzol, Bülent İzol ve Ferman İzol.

Yekbun yıllara yayılan kan davası, bu davada kendilerinin hiçbir sorumluluğunun olmadığı netken hem delillerin ortadan kaldırılma sürecini hem de AKP Milletvekili ve kurucusu Zülküf İzol’ün ailenin yaşadığı dramı nasıl sömürüp arazilerini nasıl ele geçirdiğini, tüm bu olaylar boyunca jandarmanın nasıl bir tarafgirlik sergilediğini ayrıntılarıyla anlattı.

Olay arazi anlaşmazlığı nedeniyle yaşanan eski bir cinayete dayanıyor

Yekbun İzol, “arazi kavgası” denilen anlaşmazlığın 2003 yılında amcası Mehmet Ali İzol’un kendi düğününde kına gecesi “toprak davası” için öldürülmesiyle başladığını belirtiyor.

Bunu yapanlar kurban olarak babamı ve iki amcamı seçti, onlar öldürdü dediler” diyen Yekbun İzol, babası ve 2 amcasının olay günü orada olmadığını ancak buna dair delillerin ortadan kaldırıldığını öne sürdü: “Olayın yaşandığı gece biz babamla beraber dedemin yasındaydık, annemin babasının yasında başka bir köydeydik. İki amcam da amcamın oğlunu doktora götürmek için Mersin’e gitmişti. Otobüste amcamların cüzdanları çalınmıştı, karakol kayıtları mevcuttu, hastaneye gittiklerine dair kayıtlar mevcuttu ama bütün deliller ortadan kaldırıldı, yok edildi. Bunu yapan da öz amca oğullarıydı! Zülfikar İzol, eski Şanlıurfa AKP milletvekili, o dönem elinde olan tüm gücünü, yetkisini kullanarak tüm delilleri ortadan kaldırdı.

“Zülfikar İzol babamı kandırdı”

Zülfikar İzol’un babasını ‘Sen tüm tapularını benim üstüme ver, suçsuz olduğunuz ortaya çıkınca ben tüm tapularını sana geri vereceğim’ diyerek inandırdığını belirten Yekbun İzol, davaya bakması için tuttukları avukatın da mahkemede savunma yapmadığını, mahkemelere katılmadığını, sürekli kendi aleyhlerine hareket ettiğini belirtti.

‘Jandarma onların yanındaydı’

Yekbun İzol, 17 yıl boyunca annesi, diğer iki amcasının eşi ve çocuklarıyla yalnız kaldıklarını, kendi köylerinde birlikte yaşadıkları akrabaları tarafından sürekli tehdit, taciz ve zorbalıkla korkutulmaya, kendi topraklarından, evlerinden sürülmeye çalıştıklarını söyledi. Tehdit edildiklerinde çağırdıkları jandarmanın da onları koruduğunu söyleyen İzol, “Jandarmayı çağırdığımızda jandarma ilk olarak onların evine gider, olayı kendi içlerinde hallederlerdi. Yanımızda hiç kimse yoktu devlet adına, adalet adına hiçbir şey yoktu” dedi.

Olaydan bir gün önce jandarmanın evlerine geldiğini, esas niyetin ise etrafa bakmak, kimler var kimler yok öğrenmek olduğunu söyleyen İzol, sonraki gün yaşanan katliam için de “Bunca insanı savunmasızken katletmek hiçbir yerde yazmaz. Bu soykırımdır” dedi.

“Adalet istiyoruz”

Yekbun İzol, “Ama o kadar kolay olmayacak bunun üstünü örtbas etmek. Her şey bizim gözlerimizin önünde yaşandı ve biz bunu kaydettik. Hepsi kayıt altına alındı. Biz dört kişi, hepsini kendi ellerimizde telefonla kameraya aldık. Gözlerimizin önünde ölümlerini izleyip kaydetmek zorunda kaldık. Bu çok büyük bir acı. Ben herkes bunu bilsin, duysun istiyorum. Bunu tüm Türkiye bilmeli. Bunların nasıl insanlar olduğunu, nasıl bir ölüm planı hazırladıklarını bilmeli. Bize yardım edin, sesimizi duyun. Biz altı kardeş annesiz babasız bırakıldık. En küçüğümüz henüz 9 yaşında. Adalet istiyoruz. Bu ülkede hak hukuk adına bir örnek olsun bu cinayetlerin ortaya çıkarılması. Bizim hakkımız olan yani…” çağrısı yaptı.

#SiverekteKatliamaSesVer

Sosyal medyada #SiverekteKatliamVar etiketiyle paylaşılan görüntüler Türkiye gündemine oturdu. AKP’liler ve gerici güruh durumun AKP’yle alakasının olmadığını belirterek, Urfa’daki düzen şahsında Kürt halkını aşağıladılar. Ağalık-şıhlık düzeni diyerek bizzat kendilerinin besledikleri bu düzeni Kürt halkının yapısına bağladılar!

Demokrat ilerici güçlerse Urfa’da bir kan davası ya da arazi anlaşmazlığının değil, katliamın yaşandığını, bu katliamın arkasında devlet gücünün olduğunu ve sorumluların yargılanması gerektiğini belirttiler.

Ne olmuştu?

Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesi’nde akraba iki aile arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden başladığı iddia edilen olayda Zozan İzol (42), Mustafa Serdar (24), Meral İzol (42) ve Hakkı İzol (49) yaşamını yitirdi. Rıdvan Buluş (30), Serdar Delen (31) ise kavgayla ilgileri olmadıkları halde olay sonrası bölgeyi terk edenlerin otomobilinin çarpması sonucu öldü.

Olayda Yusuf Rojhat İzol, Cihan İzol, Serhat Ferman İzol, Cemal İzol ve Mehmet Metin İzol ise çeşitli yerlerinden yaralandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar