Siyasal’a silah çeken poza gerekçe üretme ısrarı sürüyor

Siyasal’a silah çeken poza gerekçe üretme ısrarı sürüyor

AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne silah çeken pozunu sosyal medyada paylaşan M.A.V.’nin aynı fakülteye asistan olarak atanmasına dönük tepkiler devam ediyorken Dekan Çelik yöneltilen sorulara “aslında olay farklıymış” minvalinde yanıt vererek durumu meşrulaştıran tutumunu sürdürdü

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne silah doğrultmuş halde verdiği pozu sosyal medya hesabından “AÜHF2016YılınKaresi” etiketiyle paylaşan (31 Aralık 2016) M.A.V.’nin silah doğrulttuğu Mülkiye’ye asistan olarak alınmasına dönük tepkiler devam ederken, fakülte dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik, konuya ilişkin çelişkili açıklamaların yanısıra net bir tutum al(a)mamasıyla dikkat çekti.

Dekan Çelik, kendisine yöneltilen sorulara daha önce bir soruşturma olduğunu kabul ederek, “Ancak soruşturma sırasında olayın görüldüğü gibi olmadığı yönünde bilgiler geldi. Kendisi bunları açıklayacaktır sanıyorum. Biz de o açıklamayı bekliyoruz” yanıtı verdi.

Verdiği bu yanıtla olayı zaten baştan savunur bir pozisyon alan Çelik, Gazete Duvar’ın, “Olayın görüldüğü gibi olmadığını söylediniz. Bu fotoğraf bir tiyatro oyunundan alıntılanmış da olsa üniversiteye hoca olacak bir kişinin elinde silahla böyle bir pozu ‘yılın karesi’ diye paylaşması hem de Cebeci Kampüsü’nün karışık olduğu günlerde bunu yapması kabul edilebilir mi?” sorusuna da “Haklısınız, bu bizim açımızdan da kabul edilemez. Önce bir kendi açıklamasını görelim, sonra biz gerekli açıklamayı yapacağız” yanıtı vermek zorunda kaldı.

M.A.V., fakülteye silah doğrultan pozunu 2017 yılının başında sosyal medyada paylaştıktan sonra Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent’in ısrarlı uyarıları üzerine üniversite yönetiminin bir soruşturma başlattığı belirtilmiş, ancak o soruşturmanın nereye akıbeti konusunda bilgi verilmediği öğrenilmişti.

Her konuda öğrencileri disipline yollayan, soruşturmalar açan Rektör İbiş’in başında bulunduğu üniversitede Siyasal’a silah doğrultarak poz veren öğrenci hakkındaki soruşturmanın akıbetinin bilinmemesi, üzerinin “olay aslında öyle değilmiş” denilerek fiilen kapatılmaya çalışılması ve üstüne bir de M.A.V.’nin asistan olarak görevlendirilmesi hem M.A.V.’nin siyasal kişiliği hem de üniversitenin tercih ve duruşunu açıkça ifade eden bir gelişme oldu.

Aynı zamanda rejimin yarattığı-yaratmak istediği “yerli ve milli üniversite”nin sağlaması…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar