Soma Katliamı’nın 5’inci yılında Ankara’da anma

Soma Katliamı’nın 5’inci yılında Ankara’da anma

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı, sendika ve meslek odalarının çağrısıyla saat 12:30’da Madenci Anıtı’nda yapılan açıklamayla protesto edildi, katliamda hayatını kaybeden işçiler anıldı

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı’nın 5. yılında sendika ve meslek odalarının çağrısıyla Madenci Anıtında anma gerçekleştirildi. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve ASMMO’nun çağrısıyla saat 12:30’da Madenci Anıtı’nda yapılan anmaya; DİSK Genel-İş üyesi işçiler, sendika ve meslek odası temsilcileri, Ankara İSİG Meclisi, Alınteri, Kaldıraç ve milletvekilleri katıldı. Ankara İSİG Meclisi anmada dövizleriyle yer aldı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada “Kaza değil cinayet”, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “İş kazası değil cinayet”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz” pankartları açılarak, “Soma’yı unutma unutturma!”, “Soma’nın hesabı sorulacak!” sloganları haykırıldı.

‘Adalete güvenimiz ve insanlık göçük altında kaldı’
DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün’ün okuduğu açıklamada, katliamın birinci dereceden sorumlusu Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın tahliye edildiği, Gürkan’ın her işçi için yaklaşık 5 gün hapis yattığı, Soma Davası’nın hatırlatılarak, “Böylece 301 maden işçisi arkadaşımızın ardından adalete güvenimiz de göçük altında kaldı. İşçinin emeğinin olduğu kadar, yaşamının da ucuz olduğu bu düzende, insanlık bir kez daha göçük altında kalmış oldu” denildi.

‘Hukuki-politik-ekonomik-ahlaki göçük!’

Bu göçük, hukuki bir göçüktür, politik bir göçüktür, ekonomik bir göçüktür, ahlaki bir göçüktür. Ülkemizde hukukun çöküşü Soma davasıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir” diye vurgulanan açıklamada, davanın Soma’ya kaçırılması, gerçek sorumluların yargılanmaması, patron ve yöneticilerin “olası kasıt” ile değil “bilinçli taksirle” “cezalandırılarak” adeta ödüllendirilmesinin hukukun geldiği noktayı gösterdiği ifade edildi.

Açıklama şu vurgularla devam etti:

Öldüren çalışma düzenine izin verenler yargılanmadı

 

Başından beri madenlerde gerekli denetimi yapmayanlar, Soma’daki öldüren çalışma düzenine izin verenler, güvencesiz ve taşeron çalıştırma biçimlerini egemen hale getirenler sendikalaşmanın önüne engel koyanlar hiçbir biçimde hesap vermemiştir. Aksine bu boyuttaki katliamların “fıtrat” olduğunu ifade ederek, katliamın politik savunusuna devletin tepesinin imzasını atmışlardır. Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik göçükten çıkış için insanı, emeği, doğayı ve yaşamı değil; kanı, gözyaşını, betonu ve yıkımı güvence altına alan bir yol tercih edilmektedir. Bu korkunç tercih, 301 işçinin ölümüne sebep olan maden patronuna yeniden maden işletme hakkı vererek bir kez daha ilan edilmiştir.

 

Madenlerde yaratılan düzen hata değil, kasıttır!

 

Madenlerdeki taşeron, rodövans, dayıbaşılık gibi güvencesiz çalıştırma uygulamalarını yaygınlaştırmak, madenleri özelleştirmek, kamu denetiminden çıkarmak hata değil, kasıttır. 301 işçi kardeşimiz göz göre göre gelen bir katliam sonucu hayatını kaybetmiştir. Karşımızda insan hayatına karşı büyük bir tehdit haline gelmiş hukuki, politik, ekonomik ve ahlaki olarak göçmüş bir düzen vardır. Soma’nın hesabını er ya da geç soracağız. İş cinayetlerinde yitirdiğimiz kardeşlerimize sözümüz adalet olacaktır. Hedefimiz, bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günlere ulaşmak olacaktır.

Soma’nın hesabını işçi ve emekçiler soracak!
Sendika ve meslek odalarının ortak açıklamasından sonra Ankara İSİG Meclisi ve Alınteri olarak bir torba kömürü yere dökerek “Bu bir kömür karası değil, yüz karasıdır. Soma Katliamı’nda payı olan, katliam sırasında madencilerin akrabalarını tekmeleyenler için, katilleri aklayıp sokağa salanlar için yüz karasıdır. Soma’nın hesabını işçiler-emekçiler soracak, katiller ve sorumlular bir gün yargılanacak” dedik.

Eylem işçi ve emekçilerin alkışlarıyla sona erdi.

Ankara Alınteri


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar