Soma Maden işçileri Salihli’de gözaltına alındı

Soma Maden işçileri Salihli’de gözaltına alındı

8 yıldır ödenmeyen tazminatları için Ankara’ya yürümek isteyen maden işçileri Manisa Salihli’de gözaltına alındı

Ödenmeyen ücret ve tazminatları için maden işçilerinin Soma ve Ermenek’ten Bağımsız Maden-İş öncülüğünde Ankara’ya başlattıkları yürüyüşleri engellenen madencilerin ısrarlı mücadeleleri sürüyor.

Soma’daki Uyar Madencilik’te çalışan ve daha sonra işten çıkarılan işçilerden 748’i 8 yıldır alamadıkları tazminatları için bir kez daha Ankara’ya yürüyor. 12 Ekim’de basın açıklamasıyla başlayıp, yoğun polis ablukası altında katliamda hayatını kaybeden 301 madencinin anıt mezarlığına kadar yapılan yürüyüşten sonra orada kamp kuran Somalı madenciler, gece yeraltı galerilerinden geçerek Salihli’ye ulaşmış ve orada kamp kurmuştu. Buradan açıklama yapan işçiler “yürüyeceğiz dedik, yürüyeceğiz, haksızlığı ulaştığımız her yerde anlatacağız” diye belirtmişti.

Yeraltı galerileri üzerinden Salihli’ye ulaşan ve burada kamp kuran işçiler sabaha karşı gözaltına alındı. Gelişmeyi sosyal medya hesaplarından paylaşan Bağımsız Maden-İş, “YİNE GELECEĞİZ, YİNE YÜRÜYECEĞİZ. VAZGEÇMEYECEĞİZ!..” açıklaması yaptı.

Aynı tarihte ücretleri ve tazminat hakları için Ermenek’ten yürüyüş başlatıp, jandarma saldırısına uğrayan ve bulundukları yerde direnişe devam eden işçiler de dün akşam kaymakamın kendilerinden 2 günlük süre istemesi üzerine direnişlerine pazartesiye kadar ara verme kararı almıştı.

Soma ve Ermek’ten Ankara’ya yürümek isteyen madenciler, 25 Temmuz’da yapılan yasa düzenlemesinin tüm rödovanslı işletmelere uygulanması, düzenlemenin genişletilmesini talep ederek, devletin sorumluluk almasını istiyor. Bu çerçevede Manisa Valisi’nin girişimleriyle Türkiye Taşkömürü İşletmeleri (TKİ) müdürüyle bir görüşme gerçekleştiren işçiler, bu görüşmede uzlaşmaya varılmayınca direnişe devam edeceklerini açıklamıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar