Soma ve Ermenek’te direnen madenciler Kadıköy’den selamlandı

Soma ve Ermenek’te direnen madenciler Kadıköy’den selamlandı

İnşaat-İş, Enerji-Sen, Limter-İş’in çağrısıyla Kadıköy’de yapılan basın açıklamasında Soma ve Ermenek’te tüm baskı ve engellemelere rağmen direnen maden işçileri selamlandı, işçi ve emekçiler direnişle destek ve dayanışmaya çağırıldı

Ermenek ve Soma’da yıllardır ödenmeyen ücretleri ve tazminat haklarının ödenmesi, işçi sağlığı-iş güvencesinin sağlanması talepleriyle tüm baskı ve engellemelere rağmen ısrarlı direnişlerini sürdüren maden işçilerine destek için İnşaat-İş, Enerji-Sen ve Limter-İş’in çağrısıyla saat 19:00’da Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada burjuvazi ve devletinin işçi sınıfına dönük kapsamlı saldırılara giriştiği bu dönemde maden işçilerinin direnişinin nasıl bir hatta yürünmesi gerektiğini gösterdiği vurgulanarak, bu direnişin sınıfın tümü için bir onur bayrağı olduğu, bu onur bayrağının destek ve dayanışmayla daha da yukarıya çıkarılması gerektiği ifade edildi.

“Soma’da Ermenek’te direnen maden işçileri kazanacak!” yazılı pankartın açıldığı eyleme çok sayıda sendika, kurum, kitle örgütü katılarak destek verdi.

“Maden işçisi yalnız değildir!”, “Soma işçisi yalnız değildir!”, “Ermenek işçisi yalnız değildir!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Direnen maden işçisi kazanacak!” sloganlarının atıldığı eylemde, ortak basın açıklamasını İnşaat-İş Örgütlenme Sorumlusu Anıl Deniz Gider okudu.

iktidarın Türkiye’yi emek cehennemine dönüştürerek uluslararası sermayeye pazarlama girişimlerinde önemli adımlar atılmak istendiğine dikkat çekilen açıklamada, devletin, işçi sınıfı cephesinden gelişen her türlü hareketi, kıpırdamayı baskı ve zor aygıtlarını devreye sokarak ezmeye çalıştığı ifade edildi.

14 yıldır ölüm ve iş kazası tazminatı alamamış, maden ocağının kapatılması sonrası 8 yıldır kıdem, ihbar ve maaş alacakları ödenmemiş Uyar Madencilik işçileri ve ailelerinin Soma’dan; yine aylardır maaşlarını alamayan Özbey Madencilik işçilerinin de Ermenek’ten Bağımsız Maden-İş’in öncülüğünde Ankara’ya yürüyüş başlattığı hatırlatılan açıklamada, baskı ve zorla engellenmeye çalışılan işçilerin ısrarlı direnişlerini sürdürdükleri dile getirildi.

“Bizler Soma ve Ermenek işçilerinin çiğnene çiğnene ezilen onurlarına sınıf mücadelesinin, örgütlü hareketin gücüyle sahip çıkmalarını saygıyla selamlıyoruz. İşçi sınıfını ve emekçileri bu onur bayrağını destek ve dayanışmayla daha da yukarılara çıkarmak için elbirliği yapmaya davet ediyoruz” diye söylenen açıklama, “Soma, Ermenek, Systemair HSK, Bimeks, Atlas Global, Uzel Makine, Real Market, Özer Elektrik, Muğla, Urfa, Kastamonu TÜVTÜRK, Çorum Ambarlar, Mersin ve Adana’daki Şişecam işçileriyle dayanışmak demek işçi sınıfı davasını büyütmek demektir.” İfadeleriyle sonlandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar