Somalı madenciler yarın eylemde

Somalı madenciler yarın eylemde

Bağımsız Maden-İş, Somalı madencilerin tazminat haklarının ödenmesi için çıkarılan planda yaşanan sorunların yetkililerle yapılan toplantıda ele alındığını, bazı konularda çözüme varılamadığını ve yarın saat 12:30’da Soma Kaymakamlığı önünden TKİ Müdürlüğü’ne bir yürüyüş yapılacağını duyurdu

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, Soma Katliamı’ndan sonra tazminatları ödenmeden çıkışları verilen ve yıllarca çözüm üretilmeyen madencilerin yaz aylarında yaptıkları eylemlerden sonra Enerji Bakanlığı ve TKİ yetkililerinin ödemelerin yapılacağına ilişkin verdikleri söze rağmen yaşanan bazı sıkıntılarla ilgili dün bir görüşme yapıldığını açıklayarak, 16 Şubat Pazar günü saat 12.30‘da Soma Kaymakamlık Meydanında toplanıp TKİ’ye yapılacak yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada, sendika avukatı ve uzmanıyla Enerji Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü, TKİ Hukuk İşleri avukatları arasında gerçekleşen toplantıda tazminat ödemelerinde yaşanan sorunların aktarıldığı, bazı sorunların aşıldığı fakat bazılarında ortak çözümlerin bulunamadığı ifade edildi.

Açıklamada görüşmenin içeriği özetlenerek 16 Şubat (yarın) saat 12.30‘da Soma Kaymakamlık Meydanında toplanıp TKİ’ye yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

Mücadele gerçek çözüm yoludur. 16 Şubat Pazar günü saat 12.30‘da Soma Kaymakamlık Meydanında toplanıp TKİ’ye yapacağımız yürüyüşte bir kez daha duymayan kulaklara sesimizi duyuracağız, hep birlikte” diye vurgulanan açıklamada görüşmenin içeriği şöyle özetlendi:

-Geventepe ocağı kapandığında kesintisiz olarak Eynez ocağında işlerine devam eden ve Eynez ocağında çıkışları verilen işçilerin sadece Eynez’deki değil tüm çalışması üzerinden tazminat ödenmesi gerektiği tarafımızdan bildirilmiş fakat bu sorun çözülememiş sadece Eynez ocağında çalışma döneminin ödemesi yapılacağı tarafımıza iletilmiştir.

 

-Bazı işçilere yapılan ödemelerin eksik yapıldığı, eksik faiz işletildiğine ilişkin şikayetler konusunda uygulanacak faiz türü vs konusunda mutabık kalınmıştır. Eksik veya yanlış ödeme yapıldığının düşünülmesi halinde TKİ’ye başvurulabileceği ve varsa sorunların düzeltilebileceği iletilmiştir.

 

-Katliamdan önce askere gidiş veya benzer bir sebeple işten çıkan ve sadece Eynez’de çalışmış işçilerin başvurması halinde ödemelerinin yapılabileceği belirtilmiştir.

 

-Ödeme yapılması için sadece TKİ’ye karşı açılmış olan dava varsa davadan feragat edilmesi istenmektedir. Soma Kömürleri’ne karşı açılmış davalardan hicbir şekilde feragat istenmemektedir.

 

-Atabacası, Işıklar ve Uyar Madencilik mağdurları için TBMM’de yasal düzenleme yapılması konusunda mecliste grubu bulunan tüm partilerle görüşmeler yapılmış idi. Sürecin takipçisiyiz. Somut gelişmeler olduğunda sendikamız tarafından bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.

 

-Mücadele gerçek çözüm yoludur. 16 Şubat Pazar günü saat 12.30‘da Soma Kaymakamlık Meydanında toplanıp TKİ’ye yapacağımız yürüyüşte bir kez daha duymayan kulaklara sesimizi duyuracağız, hep birlikte.

 

-Maden işçisi kardeşlerimizi sokakta, ayakta, tetikte olmaya çağırıyoruz.

Mutlaka kazanacağız.

Maden işçisinin tek kuruşunu patronların cebinde bırakmayacağız!

 

Bağımsız Maden-İş Yönetim Kurulu


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar