Son 2 haftada 20, 3 günde sekiz, 10 ayda 453 kadın katledildi!

Son 2 haftada 20, 3 günde sekiz, 10 ayda 453 kadın katledildi!

Kasım ayının ilk 2 haftasında 20 kadın cinayetinin işlendiği, bunlardan sekizinin son 3 günde gerçekleştiği Türkiye’de sadece medyaya yansıyan haberlerle 10 ayda en az 453 kadın katledildi.

Kadınlar ayrıldıkları, boşandıkları, birlikte olmayı reddettikleri ya da hayatları üzerine söz söyledikleri için katledilmeye devam ediyor. Katledilen her kadın için erkeklerin öne sürdüğü gerekçelerse değişmiyor: Aldattı, kıskandım, ayrılmak istedi! Aşağı yukarı aynı gerekçeler öne sürülerek işlenen cinayetlerde katillerin çoğunluğu “çok sevdim” demeye devam etti.

Kadınların bazılarının koruma kararı çıkarttırdıkları, fakat bu kararların öncekilerde olduğu gibi pek bir hikmetinin olmadığı döne döne görüldü. Zaten uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nden bir de çekilmenin tartışılmasıysa cinayetleri adeta teşvik etmeye devam etti.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin, 2020 yılının Ocak-Ekim aylarını kapsayan 10 aylık döneminde sadece medyaya yansıyan kadın cinayetlerine ilişkin yaptığı araştırması gerçeği rakamların diliyle bir kez daha ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, 2020 yılının 10 aylık zaman diliminde en az 256 kadın, cinayet sonucu yaşamını yitirirken, en az 197 kadının ölümü ‘şüpheli ölüm’ olarak kabul edildi. Şüpheli olarak kayda geçen ölümlerle beraber 2020 yılının ilk 10 ayında toplam 453 kadın yaşamını yitirdi.

Verilere göre, kadın cinayeti olarak kayıtlara geçen ölümlerin en çok görüldüğü ilk üç kent; 37 kadın ölümü ile İstanbul, 19 kadın ölümü ile İzmir, 13 kadın ölümü ile Antalya oldu. Hiçbir kadın cinayetinin basına yansımadığı iller ise Artvin, Bayburt, Hakkâri, Karaman, Malatya, Siirt, Tokat, Tunceli oldu.

Şüpheli kadın ölümlerinde de ilk sırayı 19 ölüm ile İstanbul aldı. Onu 18 kadın ölümüyle Antalya, 11’er kadın ölümüyle Diyarbakır ve Aydın, 10 kadın ölümüyle Mardin yer aldı.

Yüzde 37’si eşi veya eski eşi tarafından öldürüldü

2020 yılının ilk 10 ayında kadınların yüzde 37,9’u evli olduğu erkek ya da eskiden evli olduğu erkekler tarafından, yüzde 18,4’ü tanıdık/akraba, yüzde 16’sı birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Medya taramasından edinilen veriye göre, kadınların yüzde 57,8’ı ateşli silahla, yüzde 27,3’ü kesici aletle, yüzde 6,6’sı boğularak, yüzde 3,5’ı darp edilerek öldürüldü. Öldürülen kadınların yüzde 3,5’inin ise nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.

10 aylık medya incelemesi sonucu edinilen bilgiye göre kadınların yüzde 54,3’ü ev içerisinde, yüzde 33,6’sı sokak, iş yeri, kuaför, park gibi kamusal alanlarda öldürüldü. Kadınların yüzde 12,1’inin ise nerede öldürüldükleri tespit edilemedi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar