Şovenizmin ironik halleri!

Şovenizmin ironik halleri!

Irak Kürdistan Bölgesi’nden gelen 50 kişilik turist grubunun Trabzon Çaykara ilçesinde dün yaşadıkları linç girişimi ve ardından devletin resmi kurumlarının aldığı tutum, ironik olduğu kadar, çarpıcı bir fotoğraf da sundu

Tarihsel gericilik birikiminin en hassas hedeflerinden biri olan Kürt düşmanlığı bazen kendisini en ironik biçimiyle kusuyor. Irak Kürdistan Bölgesi’nden gelen 50 kişilik turist grubunun Trabzon Çaykara ilçesinde dün yaşadıkları linç girişimi ve ardından devletin resmi kurumlarının aldığı tutum bu ibretlik ironinin çarpıcı ifadesi oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tanıdığı, resmi ilişkiler sürdürdüğü, iç pazarının-müteahhitlik işlerinin Türk burjuvazisi tarafından adeta istila edildiği, sayısız Trabzonlu müteahhidin yüksek akçeli işler yaptığı; bunun da ötesinde bizzat Irak devletinin kabul ettiği Irak Kürdistan Bölgesi ve bayrağı, Çaykara’nın şovenizmle zehirlenmiş kesimlerinin linç saldırısına uğradı.

Trabzon’un Çaykara ilçesine gelen aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 50 kişilik Kürt turist grubu, ‘Kürdistan’ yazılı atkıyla fotoğraf çektirmek istedi. Kürt turistler ilçeye bağlı Uzungöl önündeyken çevredeki bir grubun sözlü ve fiziksel saldırısına maruz kaldı.

Linçe dönüşen saldırı jandarmanın müdahalesiyle sona erdi. Fakat ne hikmetse linç gerçekleştirenler değil, linçe uğrayanlar arasından dokuz kişi gözaltına alındı! Devletin resmi olarak kabul ettiği bir bayrağın olduğu atkıyla fotoğraf çektirdikleri için saldırıya uğrayan Kürt turistler, gözaltına alınmakla da kalmadı bir de suç işlemişler gibi sınırdışı edildi.

Olayın kendisi her açıdan ironik olmakla birlikte gerek toplumsal gericilik birikiminin nitelik ve düzeyinin anlaşılması gerekse devletin resmi politikası ne olursa olsun genetik kodlarına işlemiş Kürt fobisi ve düşmanlığının derinliğinin anlaşılması açısından çarpıcı ve uyarıcı bir fotoğraf oldu!

Trabzon Valiliği olayı küçük bir “arbede” olarak nitelendirdiği ve linç edenlerle ilgili herhangi bir işlem yapılmamasına dair tek bir satır etmediği açıklamasında şunları belirtti:

İlimiz Çaykara ilçesi Uzungöl mahallesinde bugün 11:00 sularında Kuzey Irak’tan bölgemize gezi amacıyla gelen 50 kişilik Irak uyruklu gruptan 9 kişi, üzerinde Kürdistan yazılı atkı ile fotoğraf çekildikleri sırada yöre halkı tarafından kendilerine tepki gösterilerek kısa süreli arbede yaşanmıştır.

 

Olaya kolluk kuvvetlerimiz tarafından müdahale edilerek vatandaşlarımız sakinleştirilmiş ve durum kontrol altına alınmıştır. Olayla ilgili olarak Çaykara Cumhuriyet Savcılığınca dokuz Irak uyruklu şahıs hakkında gözaltı işlemi yapılarak adli tahkikata başlanılmıştır.

Linç edilenler sınır dışı ediliyor

Son olarak açıklamaya yapan Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ise gözaltındaki dokuz turistin sınır dışı edileceğini duyurdu:

Kuzey Irak’tan gezi amacıyla, ilimiz Çaykara/Uzungöl Mahallesine gelen gruptan dokuz kişinin ‘Kürdistan’ yazılı atkı ile fotoğraf çekinmeleri nedeniyle çıkan olayla ilgili soruşturma başlatılmış olup, ifadeleri alınan şahıslar sınırdışı edilmek üzere ilgili birimlere teslim edilmiştir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar