Soylu Şiban ve Turgut’u “milis” ilan etti, işkenceleri askerin duygusallığıyla açıkladı!

Soylu Şiban ve Turgut’u “milis” ilan etti, işkenceleri askerin duygusallığıyla açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Osman Şiban’ın ağır yaralı kurtulduğu, Servet Turgut’un ise yaşamını yitirdiği işkence vakasıyla ilgili ilk kez konuştuğunu söyleyerek, iki köylüyü soruşturma devam ederken “milis” ilan etti, yapılan işkenceleri de “komutanlarını kaybetmiş askerlerin” duygusallığıyla açıklamaya çalıştı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Van Çatak’ta operasyona çıkan askerler tarafından dövülerek helikoptere bindirilen ve 2 gün sonra ağır yaralı olarak hastanede bulunan Osman Şiba ve Servet Turgut hakkında aylar sonra konuştu. Yapılan işkenceler sonucu Servet Turgut’un hayatını kaybetmesi, Osman Şiba’nın ise hafızası da dahil pek çok fiziki hasarla yaşamak zorunda kalmasını meşrulaştıran bu konuşmasında Soylu, iki köylünün milis olduğunu iddia etti. Dahası askerlerin Şiba ve Turgut’a yaptıkları işkenceleri “ama bilesiniz ki yani komutanları bir terörist tarafından şehit edilmiş” diyerek savundu.

İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Van’da helikopterden atılan Servet Turgut’un ölümüne, Osman Şiban’ın ise ağır yaralanmasına neden olan olayı raporlaştırmıştı. Anlatımlarına yer verilen Osman Şiban, helikopterde dövülmeye başlandıklarını, indikleri askeri kışlada helikopterden itildiklerini ve burada toplanan 100’den fazla asker tarafından linç edildiklerini belirtmişti. Şık, helikopterden atılma iddiasının kaynağının jandarmalar olduğunu, yapılan linçin üstünü örtmek için böyle bir yalan uydurulduğunu ve o yalanın daha sonra kendi iradeleri dışında gerçek olarak algılandığını ifade etmişti.

Helikopterden atılmalarının “çok fazla helikoptere binen” bir şahıs olarak mümkün olmadığını belirten Soylu (ki mümkün olsaydı bunu da savunurdu!), itildikleri helikopterden 100 kadar asker tarafından ölümüne linç edilmelerini “komutanlarını kaybeden asker duygusallığına” bağladı yani. Bu arada da devam eden soruşturmaya yön verecek şekilde Şiban ve Turgut’un “milis” olduğunu belirtmiş oldu.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen İçişleri Bakanlığı bütçesine ilişkin görüşmeler sırasında kendisine sorular soran HDP’li milletvekillerinin sözünü kesen, alenen sataşan Soylu, Şiban ve Turgut hakkında ilk kez konuştuğunu da belirtti.

Soylu, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in “Biz bir kez daha buradan soruyoruz: Servet Turgut’a ne oldu? Dünyada faşist yönetimlerin işkence ve katletme yöntemi olan ve 90’lı yıllarda Kürt halkına karşı uygulanan helikopterden atma, iktidar tarafından tekrar devreye konuldu. Bu işkencenin, bu cinayetin ardından, başta hükûmet olmak üzere, ilgili yetkililer işkenceyi savunan, işkencecileri koruyan bir tutum sergilemiştir” sözlerine şöyle karşılık verdi:

Bizimkiler kovalıyorlar, köpeklerle de kovalıyorlar, buluyorlar, çatışmaya giriyorlar ve ölüyor. Hemen 200 metre veya 300 metre hemen yakınında bakın, bombalanıyor, operasyon yapılıyor, Servet Turgut, olayın olduğu yerde. Bir kovalamaca oluyor, hafif böyle yakalarken darplaşma oluyor, ardından ‘Ben değilim, bu adamlara ev sahipliği yapan Osman Şiban’dır’ diyor. İlk, Osman Şiban’ı o veriyor, ev de Osman Şiban’ın evi, sonra Osman Şiban’ı alıyorlar ve oradan sonra da helikoptere bindiriyorlar ama bu esnada üç şehidimiz var. İlk helikopterle üç şehit gidiyor, başka bir helikopterle iki terörist gidiyor, en son terörist ve Servet Turgut, Osman Şiban hepsinin bulunduğu helikopterde o üçüncü helikopterle beraber naklediliyor.

 

Hiçbirinizin benim kadar helikoptere bindiğinizi zannediyor değilim, paşalarım hariç. Bakın, helikopterin yukarıdan şeyinin açılıp aşağıya atılması gibi bir şeyin akla ziyan olduğunu bana sorduklarında ben söyledim. Şimdi, neticede bindiler geldiler ve bundan sonrası, eğer bir şey olmuşsa, ne olmuşsa… Yani hem idari soruşturmamız hem de adli soruşturmamız, hem savcılık hem Mülkiye Teftiş, burada ne varsa biz bunun sonucunu ortaya koyarız ama bilesiniz ki yani komutanları bir terörist tarafından şehit edilmiş. Milis oldukları ve bunlara yardım ve yataklık yaptıkları apaçık ortadaki bir meseleyi böyle ortaya koyuyorum. Bakın, hüküm de vermiyorum. Olayın sonrası için bir hüküm vermedim.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar