Soylu’dan Sakarya’daki o “elim hadise” için “gönül alma” ziyareti!

Soylu’dan Sakarya’daki o “elim hadise” için “gönül alma” ziyareti!

Süleyman Soylu, Sakarya’da 4 Eylül’de ırkçı saldırıya uğrayan Kürt tarım işçilerinin “gönlünü almak için” 1 ay sonra, 2 helikopter ve askerlerden oluşan koruma ordusuyla ziyaret etti.

İçişleri Bakanı sıfatı taşıyan Süleyman Soylu, 4 Eylül’de Sakarya’da ırkçı saldırıya uğrayan Kürt tarım işçilerini bir ay sonra, 2 helikopter ve askerlerden oluşan koruma ordusuyla ziyaret etti. “Elim hadise” diye tanımladığı ırkçı saldırı için saldırıyı gerçekleştirenlerin hamisiymiş gibi onlar adına özür diledi. Bu saldırı sanki mahalle kavgası ya da herhangi bir münakaşaymış gibi AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamlarını ileterek, “gönülleri kırılmışsa gönüllerini al” dediğini aktardı.

Kısacası bu çıkışla bir kez daha ırkçı saldırganlığın siyasi boyutundan-sorumluluğundan imtina edilmiş, yaşananlar en fazla bir kan davası derekesine düşürülerek, siyasi sorumlularına da hakemlik rolü yüklenmiş oldu! Irkçılığın, Kürt düşmanlığının siyaset dışına çıkarılması çabası neden bir ay sonra ortaya çıktı, hangi hesaplar-muhasebeler yapıldı bilinmez, ama belli ki en azından o saldırının Kürt halkında yarattığı derin kırılmanın daha siyasal bir nitelik kazanmasından çekinildi.

Irkçı saldırganları daha doğrusu bu gerici dinamiği diri tutmak için bakanından valisine savcısına kadar elbirliği yapılarak olayın üstü resmen kapatılmaya çalışılırken hatta olayı kamuoyuna duyuran gazeteciler ve HDP hedefe çakılarak “provokatörlükle” suçlanırken Soylu’nun şimdi çıkıp feodal bir aşiret kavgası varmış gibi “onlar adına özür diliyorum” diyerek köylülerin “gönlünü almaya” çalışmasının şu an için başka bir izahı yok gibi.

Hatırlayacak olursak Sakarya’da Kürt tarım işçileri fiziki saldırıya, ırkçı hakaret ve küfürlere dahası diri diri yakılmakla tehdit edilmelerine rağmen olayın üstü kapatılmak istenmiş, ilk önce “yok öyle bir saldırı, o görüntüler başka bir yerden ve daha önceki tarihe ait, ayrıca işçilere saldırı yok, köylülerin toprak anlaşmazlığı nedeniyle kavgası var” denilerek ırkçı saldırganlar alenen korunmuştu. Memleketlerine dönmek zorunda kalan işçiler, olup biteni tüm detaylarıyla anlatınca da göstermelik bir gözaltı yapılmış, onlar da serbest bırakılmıştı. Her şey saldırganların “bize kimse bir şey yapmaz” sözlerine uygun yaşanmıştı yani.

Bu “gönül alma” ziyaretine canlı yayın yasağı!

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Kelekê (Yücebağ) Mahallesi’nde yaşayan tarım işçilerini asker ve korumalarının yanı sıra Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ile AKP Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda memur ve bürokrat eşliğinde ziyaret eden Soylu ve temsil ettiği saldırganlığın, anlaşılan o ki işçilerle yapacağı “gönül alma” konuşmalarının kamuoyuna yansımasını çok da istemiyor.

Yerel gazetecilerin canlı yayın yapmalarının iktidar medyasının uyarısıyla engellenmesi bunun ifadesidir. Belli ki, bu sınırlarda bir “gönül almayı” bile o ırkçı dinamiği öfkelendirmeyecek bir “gizlilik” içinde yapma gereği duyuyor.

Soruşturmayı takip edeceklermiş!

MA’daki habere göre köyde Muhtar Mehmet Demir, işçilerden sorumlu Kasım Demir ve işçilerle görüşen Soylu, saldırıya ilişkin devam eden soruşturmanın takipçisi olacaklarının sözünü verdi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre yüzyıllardır huzur içerisinde süren bir beraberlik olduğunu savunan Soylu, “Beraberliğimizi devam ettirirsek bize top değse bir şey olmaz” dedi.

Soylu, devamında “O söylenen sözlerden dolayı hem üzüntümü ifade ediyorum hem de o insanlar adına özür diliyorum. Bunlar doğru davranışlar değil, kabul etmeyiz. Cumhurbaşkanımızın her birinize selamları ve muhabbetleri var. Bu sabah konuştuk, buraya geleceğimizi söyledik. Bana da talimatları var. ‘Gönülleri kırılmışsa gönüllerini al’ dedi” ifadelerini kullandı.

HDP’liler engellenmişti             

Saldırıya uğrayan Kürt işçiler, memleketlerine döndükten sonra saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulunmuş, kendilerinin yakılmakla tehdit edildiklerini dile getirmişti.

Yaşananların ardından HDP ile Kürdistani İttifak heyetinin mahalleye girişi koronavirüs salgını gerekçesiyle engellenmişti.

HDP heyetinin karantinanın ardından yapmak istediği ziyaretler ise jandarma tarafından “Köyü yine karantinaya alırız” tehdidi ile engellenmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar