Strasbourg’da katledilen Yasemin Çetindağ için eylem

Strasbourg’da katledilen Yasemin Çetindağ için eylem

Bugün Fransa’nın Strasbourg şehrinde yüzlerce kişi eşi tarafından vahşice katledilen Yasemin Çetindağ için buluştu

YAŞANACAK DÜNYA

Yasemin Çetindağ, 23 Aralık 2020 tarihinde eski eşi tarafından dört çocuğunun gözü önünde vahşice katledildi. Yasemin Çetindağ’ın cesedi, polisler tarafından 28 Aralık 2020 tarihinde, katil koca ve bir arkadaşının yardımıyla gömüldüğü Vendenhaim Ormanı’nda bulundu. Vahşice yapılan bu katliama karşı Kürt Kadın Hareketi ve Feministlerin insiyatifiyle bir eylem gerçekleşti. Eyleme Kürtler, Feministler, Devrimciler, Aleviler, Fransızlar, Yasemin’in komşuları, arkadaşları ve dostları katıldılar. Yasemin’in şahsında, eşleri, eski eşleri, sevgilileri, tarafından katledilen kadınların sesi olmak, katilleri ve katilleri üreten bu sistemi lanetlemek, katliamların son bulması için buluşuldu.

Sırasıyla söz alanlar, katliamların son bulması için dayanışmanın önemine vurgu yaptılar. Yasemin’in kızkardeşi de söz alarak, “Bugün sadece kız kardeşim için değil, eşleri, sevgilileri tarafından şiddete uğrayan, eziyet gören, katledilen tüm kadınlar için buradayız” dedi.

Eylemde, Strasbourg’da 27 Aralık’ta babası tarafından uykusunda boğularak öldürülen yedi yaşındaki küçük kız çocuğu da anıldı.

Kadına ve çocuklara yönelik katliamların kınandığı eylemde, bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. “Jin jiyan Azadi!”, “Kadın, Yaşam Özgürlük!”, “Artık sesi olmayanların sesiyiz!”, “Dünyanın bütün kadınlarıyla dayanışmaya!” sloganları atıldı.

Afişlerde, “Babam annemi öldürdü, şikayette bulundu ama öldü”, ”Ölenleri saymak canımıza yetti”, ”Söz bitti eylem zamanı” yazılıydı.

Eylemde göz göze geldiklerimiz, “Nasıl olabilir böyle bir vahşet?” sorusuna cevap arıyorlardı. Nasıl kıyılır bu insanlara?! Herbiri bir hayat, herbiri anne, kardeş, eş, sevgili… Herbirinin hayalleri vardı yarım kalan. Gözler yaşlı, öfkeli. Anlıyoruz birbirimizi bakışlarımızdan.

Artık söz bitti, söylenecek hiçbir şey yok!

En iyi yanıt: YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!

BÜTÜN DÜNYANIN KADINLARI BİRLEŞİN!

Kadın Gözüyle


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar