Stuttgart’ta 1 Mayıs: Sendika ve Gençlik

Stuttgart’ta 1 Mayıs: Sendika ve Gençlik

Stuttgart’ta her yıl olduğu gibi, gene iki ayrı 1 Mayıs yürüyüşü yapıldı

YAŞANACAK DÜNYA

Stuttgart’ta her yıl olduğu gibi, gene iki ayrı 1 Mayıs yürüyüşü yapıldı. DGB tarafından düzenlenen ilk yürüyüş, saat 10.00’da Marienplatz’tan başlayıp, Marktplatz’da sona erdi. Alman gençlik örgütlerinin yaptığı ikinci yürüyüş ise, Karlsplatz’dan 11.30’da başladı.Genel olarak, her iki yürüyüşte de katılımının arttığı görüldü. Alınteri okurları her iki yürüyüşte de yerlerini aldılar.

Sorunlar yığıldı…

Konut sorunu, özellikle bakıcıların ve diğer emekçi kesimlerin ağır çalışma koşulları, taşeron işçilik, ekonomideki durgunlaşmayla birlikte işten atılma tehdidinin artması, patronların 8 saatlik iş gününü delme girişimlerinden dolayı, katılımın arttığı göze çarpıyor.

İlk yürüyüş, yine her zamanki gibi “barışçıl“ geçerken, yürüyüş kolu ağırlıklı olarak Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen işçi ve emekçilerin katılımı ile göz doldurdu. Alevi Federasyonu, uzun bir aradan sonra kendi pankartıyla katıldı. Tamiller de yürüyüşte yerlerini aldılar. Bir Alınteri okuru, alana gelirken aramadan geçirildi. Devrimci göçmen kurumlar, yine blok halinde yürüdüler.

Marktplatz’da yapılan konuşmalarda, DGB Stuttgart örgütü başkanı Philipp Vollrath, “Avrupa seçimlerinde sağa karşı tavır alma“ çağrısı yaptı. Yanı sıra, konut sorununa karşın, Stuttgart’ta 4000 evin boş durduğuna değindi. NGG (Gıda Sendikası) Başkanı Guido Zeitler ise, sosyal konuta yatırım çağrısı yaptı ve Almanya çapında yılda 400 bin yeni konutun yapılması gerektiğini vurguladı. Göçmen örgütlere yine söz hakkı verilmedi.

“Devrimci 1 Mayıs“

İkinci yürüyüş ise, 1500 kişiye yakın katılımla, yine gençliğin enerjisini yansıttı. Yasal yürüyüşü polis birçok kez durdurdu, gençleri copladı ve biber gazi sıktı. Göstericilerin konuşmalarına kulak kabartan Türkiyeli polisler dikkat çekti.

Konuşmalar ve sloganlar, sendikadan farklı olarak, antikapitalist içerikteydi. Banka ve şirketlerin iktidarı elinde tutması, Alman silah sanayiinin savaş bölgelerine silah sevkiyatı, Türkiye’deki binlerce açlık grevcisi ve Leyla Guven’le dayanışma, cezaevlerindeki tecridin kaldırılması vb. konular işlendi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar