Şubat’ta en az 131 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

Şubat’ta en az 131 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

İSİG Meclisi şubat ayı iş cinayetleri raporunu yayınladı. İşçi intiharlarına ve Van/Bahçeşehir’de yaşanan çığ ve ölümlere ilişkin özel yer ayrılan raporda, şubatta en az 131 işçinin iş cinayetlerinde katledildiği belirtildi

İSİG Meclisi şubat ayında en az 131 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı. ILO ve WHO verilerine göre bir “iş kazası sonucu ölüm” karşılığında yaklaşık altı “meslek hastalığı sonucu ölüm”ün gerçekleştiği, fakat raporda meslek hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümlere yer verilemediği hatırlatılan raporda, ölümler hakkında mesleklere, cinsiyete, yaşa, mülteciliğe, örgütlüğe, işkollarına göre ayrıntılı bilgiler verildi.

Van Bahçesaray’da meydana gelen çığa yer verilen raporda “Bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla kurtarma çalışmalarında görevlendirilen 2 iletişim, 1 karayolları, 3 belediye işçisi ile 20 güvenlik görevlisi yaşamını yitirmiştir (Güvenlik görevlilerinin ölümleri ‘adeta bir AFAD çalışanı gibi görevlendirildikleri’ için işkollarında yer alıyor). Yine bir işçi de ilk çığda kar altında kaldı. Diğer ölenler minibüs yolcuları ve çoğunluğu yakınlarını kurtarmaya gelen yurttaşlardır” denilerek, TMMOB Van İKK, Van Barosu ve Van/Hakkari Tabipler Odası’nın hazırladığı rapordan değerlendirmeler ve önerilerin olduğu bölümler aktarıldı.

Ölenlerden sadece altısı sendikalı

İşçi intiharlarına da yer verilen raporda, şubat ayında yaşanan iş cinayetleri hakkında mesleklere, cinsiyete, yaşa, mülteciliğe, örgütlülüğe, işkollarına göre şu bilgiler verildi:

-131 emekçinin 118’i ücretli (işçi ve memur), 13’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi, balıkçı ve esnaf) oluşuyor…

 

-Ölenlerin 3’ü kadın işçi, 128’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım ve sağlık işkollarında gerçekleşti…

 

-İki çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım ve inşaat işkollarında gerçekleşti…

 

-51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 30 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile balıkçı, tarım, maden, büro, metal, inşaat, taşımacılık ve belediye işçileri…

 

-Şubat ayında 2 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi, 2’si de İranlı…

 

-Ölen işçilerin altısı sendikalı. Sendikalı işçiler tarım, gıda, maden, büro ve belediye işkollarında çalışıyordu.

 

-Ölümler en çok inşaat, taşımacılık, güvenlik, tarım, madencilik, ticaret/büro, metal, belediye/genel işler ve konaklama işkollarında gerçekleşti.

 

-En fazla ölüm nedenleri sırasıyla trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, kalp krizi, intihar ve elektrik çarpması.

İşçi intiharları

Şubat ayı raporunda işçi intiharlarına özel yer ayıran İSİG Meclisi 2013 ile 2020 yılları arasında tespit edilebilinen işçi intiharları konusunda şu verileri sundu:

2013 yılında en az 15,
2014 yılında en az 25,
2015 yılında en az 59,
2016 yılında en az 90,
2017 yılında en az 89,
2018 yılında en az 73,
2019 yılında en az 82,
2020 yılının ilk iki ayında en az 25 işçi olmak üzere; son yedi yılda en az 458 işçi işyeri içinde ve/veya işe bağlı olarak intihar ederek yaşamına son vermiştir.

Borç, işsizlik, mobbing/baskı

İşçi intiharlarının çoğunun nedeni bilinmese de öğrenilebilenlerin temel üç nedeninin borç, işsizlik ve baskı/mobbing olduğu kaydedildi.

İntihar eden işçilerin yoğunlukla çalıştıkları işkollarının ticaret/büro, tarım, sağlık, güvenlik, inşaat, metal ve belediye/genel işler işkolları olduğu vurgulandı.

Türkiye’deki intiharlar dünya örneklerine göre farklılık gösteriyor

Raporda Türkiye’deki işçi intiharlarının dünya örneklerine göre farklılık gösterdiği ve salt bir şirketin çalışma koşullarının sonucu olmaktan ziyade genel olarak 1980 sonrası uygulanan neo-liberal politikaların oluşturduğu güvencesizlikle açıklanabileceği ifade edilerek şunlar belirtildi:

Bu politikaların ayakları olan kamusal alanın özelleştirilmesi, kronikleşen işsizlik ve yoksulluk ile örgütsüzleştirme saldırısının bir sonucu olan sendikasızlaştırma ve geleneksel dayanışma ağlarının dağılması işçi intiharlarına neden olan nesnel zemini oluşturmaktadır.

 

Bu noktada 26 Mart 2020 Perşembe günü saat 19.00’da Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube’de düzenleyeceğimiz “İşçiler Neden İntihar Ediyor?” konulu panel-forumda bu konuları daha ayrıntılı ele alacağız.

İş cinayetlerinin şehirlere göre dağılımı

Şubat ayında 23 ölüm İstanbul’da; 7’şer ölüm İzmir ve Muğla’da; 5 ölüm Antalya’da; 4 ölüm Konya’da; 3’er ölüm Adana, Amasya, Aydın, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Mersin ve Samsun’da; 2’şer ölüm Ankara, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Malatya, Rize, Sakarya, Şanlıurfa, Zonguldak ve Rusya’da; 1’er ölüm Adıyaman, Ağrı, Batman, Bolu, Çanakkale, Çorum, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Manisa, Mardin, Osmaniye, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Van, Bulgaristan ve Cezayir’de yaşandı…

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar